fbpx

Jak oświetlić balkon? Nowy trend na girlandy świetlne!

Wielu z nas na lato czeka nie tylko z powodu corocznego sezonu wakacyjnego, ale także dlatego, że jest to okres, który jak żaden inny sprzyja spędzaniu wolnego czasu z bliskimi i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Długie popołudnia i ciepłe wieczory doskonale sprzyjają organizacji wszelkiego rodzaju spotkań z rodziną czy wykwintnych kolacji dla znajomych i przyjaciół. To właśnie na takie okoliczności przydają się balkony w mieszkaniach i domowe tarasy. Trzeba je jednak odpowiednio zaaranżować – i nie mówimy tu tylko o dekoracjach roślinnych czy meblach ogrodowych, ale również o oświetleniu. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Wami radami dotyczącymi oświetlenia balkonu i tarasu i odpowiedzieć, czym powinny się cechować dobre lampki balkonowe i jakie rozwiązania obecnie cieszą się największą popularnością. Zapraszamy do lektury!

Balkon jako przestrzeń do spotkań towarzyskich

Balkon to dodatkowa przestrzeń mieszkania, która umożliwia przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu. Szczególnie doceniana jest latem, kiedy w domu jest zbyt gorąco na spokojny relaks, a odpoczynek na zewnątrz daje dużo satysfakcji i przyjemności. Balkon to także miejsce, w którym wiele osób uwielbia przybywać po zapadnięciu zmroku. Żeby jednak tak było, balkon musi być odpowiednio zaaranżowany.

Nawet niewielki balkon może stać się wspaniałym, unikalnym i bogatym w zieleń miejscem spotkań towarzyskich. W tym celu warto jednak wyposażyć go w odpowiednie meble ogrodowe lub tarasowe, siedziska i kwietniki do zawieszenia. Ale to nie wszystko! Aby można było stworzyć tam wspaniałą atmosferę, konieczne jest odpowiednie oświetlenie balkonu.

Jak oświetlić taras lub balkon – z prądem czy bez?

Od razu odpowiedzmy na pytanie, czy warto decydować się na oświetlenie tarasu lub balkonu z prądem? Poprowadzenie instalacji elektrycznej tak, by doprowadzić ją do balkonu teoretycznie jest oczywiście możliwe – przynajmniej w większości przypadków. Jeśli mamy dom jednorodzinny, wszystko zależy od nas. Jeśli stać nas na poprowadzenie instalacji elektrycznej na balkon, z pewnością znajdziemy elektryka, który będzie gotów podjąć się tego zadania. Jeżeli jednak mieszkamy w kupionym lub wynajmowanym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym lub apartamentowcu, sytuacja będzie bardziej skomplikowana.

Przede wszystkim wynika to z faktu, że często w takiej sytuacji mamy niewiele do powiedzenia. Układ instalacji elektrycznych jest zaplanowany wcześniej, a co więcej, wiele zależy od decyzji zarządcy budynku. Choćby ze względów bezpieczeństwa może on nie być zbyt skory do wdrażania takich rozwiązań. Jednak podczas próby instalacji światła na balkonie można natrafić także na wiele innych, bardziej przyziemnych przeszkód. Oświetlenie tarasu czy balkonu musi być przede wszystkim stonowane, musi stworzyć odpowiedni nastrój, a jednocześnie nie przeszkadzać po zmroku sąsiadom. Pewne jest to, że nie można do tego zastosować takiego oświetlenia, jakie znajduje się w mieszkaniu, gdyż będzie ono po prostu zdecydowanie zbyt mocne. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem będą lampki zewnętrzne na balkon nie wymagające stosowania prądu.

Jak oświetlić balkon bez prądu?

Jak wyjaśniliśmy, na balkonie najczęściej nie ma możliwości zamontowania instalacji elektrycznej, gdyż byłoby to bardzo problematyczne i konieczny byłby do tego bardzo duży i kosztowny remont. Dlatego też wiele osób poszukuje idealnego źródła światła, do którego nie będzie konieczne zastosowanie prądu. Ciekawym i niskobudżetowym rozwiązaniem jest zakupienie oświetlenia na baterie. Dzięki temu można u niknąć niepotrzebnych zmian w mieszkaniu i jednocześnie cieszyć się cudownym klimatem na balkonie. W tej kategorii niezmiennie dużą popularnością cieszą się lampy na balkon w postaci lampionów. Współcześnie producenci oświetlenia zewnętrznego produkują modele zarówno przypominające tradycyjne lampiony, jak również minimalistyczne warianty, które będą się dobrze komponowały z nowoczesną architekturą.

Lampki zewnętrzne na balkon na baterie mają jeszcze jedną zaletę. Są dostępne w wielu różnych modelach, z których jedne można postawić na stoliku lub podłodze, a inne zawiesić na haku czy barierce balkonowej. Z tego powodu dla wielu osób będzie to z pewnością najbardziej optymalne rozwiązanie na balkon.

Ekologiczna alternatywa – oświetlenie solarne

Jeśli balkon w ciągu dnia jest bardzo dobrze nasłoneczniony, a domownicy kochają ekologiczne rozwiązania, świetnym pomysłem są lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną. W ostatnim czasie są one niezwykle popularne i bardzo chętnie kupowane zarówno na balkony i tarasy, jak również do dużych ogrodów. Ich działanie w całości opiera się na wykorzystaniu energii słonecznej – w ciepłe dni baterie przez cały dzień się ładują, aby po zmroku otulić balkon przyjemnym światłem i stworzyć na nim niepowtarzalny klimat i wręcz relaksującą atmosferę.

Zaletą solarnych lampek zewnętrznych na balkon jest z pewnością fakt, że emitowane przez nie światło jest nieco przytłumione, co z jednej strony zapewnia komfortowe warunki świetlne podczas wieczornej biesiady, a z drugiej – nie oślepia znajdujących się naprzeciwko sąsiadów. Minus wielu tańszych modeli polega natomiast na tym, że raczej nie można ich wyłączyć, co sprawia, że świecą dopóty, dopóki nie wyczerpie się energia słoneczna wytworzona przez urządzenie w ciągu dnia. Tak samo jak w przypadku lampionów na baterie, tak samo solarne lampki balkonowe są dostępne w najróżniejszych wariantach.

Jakie lampki na balkon? Girlandy świetlne!

Współcześnie wybór oświetlenia balkonu czy tarasu jest bardzo bogaty. Producenci lamp stojących i wiszących wymyślają coraz to nowsze rozwiązania – od pojedynczych lampek wiszących, przez stojące lampiony, po obszerne girlandy świetlne. I to właśnie te ostatnie są w ostatnim czasie bezapelacyjnym hitem wśród sprzedaży. Podczas dokonywania zakupu trzeba bowiem pamiętać, że oświetlenie ma być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także powinno pełnić funkcje dekoracyjne. Niewielkie z reguły balkony nie mają zbyt wiele możliwości na ustawienie ciekawych ozdób, dlatego też warto połączyć przyjemność z pożytecznością. Girlandy świetlne stworzą przyjemną dla oka iluminację, a ponadto oświetlą każdy kąt balkonu i stworzą na nim niepowtarzalny klimat.

Girlandom świetlnym warto poświęcić osobny akapit, ponieważ to właśnie one od kilku lat cieszą się olbrzymią popularnością – i to zarówno na balkonach, jak również na tarasach czy ogrodach. Jeszcze kilka lat temu girlandy świetlne były kojarzone przede wszystkim z przytulnymi salonami, sypialniami i pokojami dziecięcymi. Szybko jednak dostrzeżono ich potencjał także w aranżacji zewnętrznej przestrzeni wypoczynkowej. Takie oświetlenie można bez problemu rozwiesić na całej barierce balkonowej, dzięki czemu cała przestrzeń jest optymalnie oświetlona.

Warto zauważyć, że girlandy świetlne oferują duży wybór zarówno pod kątem kolorystyki, jak i zasilania. Obecnie w wielu sklepach dostępne są tego typu lampki zewnętrzne na balkon emitujące żółte światło ciepło lub białe chłodne. Wielu producentów oferuje również modele emitujące inne kolory, także takie, które świecą w różnych barwach. Istotny jest także fakt, że takie oświetlenie można nabyć nie tylko w nieco loftowej, surowej wersji w postaci wiszących żarówek, ale także cieplejszej, przywodzącej na myśl skandynawskie wnętrza. To pierwsze rozwiązanie pomoże stworzyć na balkonie czy tarasie bardziej miastowy lub ogrodowy klimat, natomiast dzięki drugiemu balkon nabierze przytulnego, domowego ciepła.

Co więcej, dzisiaj bez problemy kupimy girlandy, które są zasilane bateriami lub światłem słonecznym, więc coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, jak również amatorzy ekologii. Podczas ciepłego, bezdeszczowego wieczoru można skorzystać również z girland zasilanych elektrycznie – ich okablowanie jest najczęściej na tyle długie, że z dużą dozą prawdopodobieństwa sięgniemy do umieszczonego w salonie czy sypialni gniazdka.

Jak wybrać lampy na balkon, by być zadowolonym z zakupu?

Oświetlenie balkonu powinno się dobierać przede wszystkim do jego powierzchni. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia, ale także całej aranżacji pozwoli na spędzanie na nim wiele godzin nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami czy nocą. Najważniejsza jest powierzchnia, w której trzeba dobrze rozlokować źródła światła. Balkon o niewielkiej powierzchni nie jest za bardzo wymagający pod żadnym względem. W przypadku większego metrażu można zdecydować się na kilka rodzajów oświetlenia, lub też zdecydować się na zakup długiej girlandy, która porządnie rozjaśni całą przestrzeń wypoczynkową. Oczywiście można jeszcze ustawić kilka dekoracyjnych punktów świetlnych, na przykład lampiony ze świecami, które będą bardzo romantyczne podczas wspólnej kolacji na świeżym powietrzu. Nie bez znaczenia pozostaje także położenie balkonu. W zależności od niego może być w mniejszym lub większym stopniu narażony na czynniki atmosferyczne. Trzeba o tym pamiętać także podczas zakupu oświetlenia – dla przykładu, w słabo oświetlonym balkonie ustawienie lamp balkonowych solarnych mija się z celem.

Jeśli balkon jest zadaszony można zdecydować się na zakup lampy sufitowej, która nie powinna być narażona na deszcz ani śnieg. Co więcej, w przypadku zadaszonych balkonów okazjonalnie możemy pokusić się po prostu o poprowadzenie z mieszkania stołowej lub stojącej lampy elektrycznej. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, a balkon jest odkryty trzeba zdecydować się na inny rodzaj oświetlenia – na przykład, zasilany bateriami. Bez względu na to, jaki będzie się nam podobał i jaki będzie najlepszy na nasz balkon, musimy pamiętać o tym, aby lampy były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Jest to najważniejszy warunek, gdyż zwykłe domowe źródła światła, bardzo często nie są odporne na żadne utrudnienia.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Istotną kwestią jest także możliwość podłączenia do prądu stałego. Jeśli w mieszkaniu jest taka możliwość, bądź też jesteśmy gotowi na remont, oferta znacznie się powiększa. Jednak podstawowym warunkiem jest poprowadzenie przewodów, co może być nieco problematyczne i uciążliwe. Pod uwagę trzeba także wziąć to, że balkon narażony jest na mrozy, deszcze, burze, dlatego też taka instalacja musi być bardzo dobrze zabezpieczona, aby nie stworzyć niebezpieczeństwa dla całego bloku. Jeśli taka instalacja jest już na balkonie możemy pokusić się o naprawdę wiele rozwiązań. Jednym z nich jest lampa sufitowa, która idealnie oświetli całą przestrzeń. Bardzo ciekawe są także różnego rodzaju kinkiety, plafony czy lampy elewacyjne. Jeśli rodzaj oświetlenia został już wybrany, bardzo ważny jest także styl. Musi być on idealnie dopasowany do wszystkich przedmiotów znajdujących się na balkonie, ale nie tylko. Ważny jest także pokój dzienny, którego bardzo często balkon jest przedłużeniem. Cały jego wystrój musi idealnie współgrać z salonem tak, aby wszystko było spójne i tworzyło piękną całość.