fbpx

Jak oświetlić balkon? Nowy trend na girlandy świetlne!

Jak oświetlić balkon? Nowy trend na girlandy świetlne!

Balkon to dodatkowa przestrzeń mieszkania, która umożliwia przyjemny relaks na świeżym powietrzu. Szczególnie doceniana jest latem, kiedy w domu jest zbyt gorąco na spokojny relaks, a odpoczynek na zewnątrz daje dużo satysfakcji i przyjemności. Balkon to także miejsce, w którym wiele osób uwielbia przybywać po zapadnięciu zmroku. Aby można było stworzyć tam wspaniałą atmosferę konieczne jest do tego odpowiednie oświetlenie, jednak podczas próby instalacji światła na balkonie można natrafić na wiele przeszkód. Musi być przede wszystkim stonowane, musi stworzyć odpowiedni nastrój i jednocześnie nie przeszkadzać sąsiadom. Pewne jest to, że nie można do tego zastosować takiego oświetlenia, jakie znajduje się w mieszkaniu, gdyż będzie ono zdecydowanie zbyt mocne. 

Oświetlenie balkonu bez korzystania z prądu

Jak oświetlić balkon? Nowy trend na girlandy świetlne!

Na balkonie najczęściej nie ma możliwości zamontowania instalacji elektrycznej, gdyż byłoby to bardzo problematyczne i konieczny byłby do tego bardzo duży i kosztowny remont. Dlatego też wiele osób poszukuje idealnego źródła światła, do którego nie będzie konieczne zastosowanie prądu. Ciekawym i niskobudżetowym rozwiązaniem jest zakupienie oświetlenia na baterie. Dzięki temu  można u niknąć niepotrzebnych zmian w mieszkaniu i jednocześnie cieszyć się cudownym klimatem na balkonie. Jeśli balkon w ciągu dnia jest bardzo dobrze nasłoneczniony, a domownicy kochają ekologiczne przedmioty, świetnym pomysłem są lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną. W ostatnim czasie są one niezwykle popularne i bardzo chętnie kupowane zarówno na balkony jak i do dużych ogrodów. W ciepłe dni baterie przez cały dzień się  ładują, aby po zmroku otulić balkon przyjemnym światłem i stworzyć na nim niepowtarzalny klimat i wręcz relaksującą atmosferę. Wybór tego typu lamp jest bardzo obszerny. Od pojedynczych lampek po obszerne girlandy świetlne, które w ostatnim czasie są bezapelacyjnym hitem wśród sprzedaży. Podczas zakupu trzeba pamiętać, że oświetlenie ma być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także powinno pełnić funkcje dekoracyjne. Niewielkie z reguły balkony  nie mają zbyt wiele możliwości na ustawienie ciekawych ozdób, dlatego też warto połączyć przyjemność z pożytecznością. Girlandy świetlne stworzą przyjemną dla oka iluminację, a ponadto oświetlą każdy kąt balkonu i stworzą na nim niepowtarzalny klimat. 

Czym kierować się podczas oświetlania balkonu?

Jak oświetlić balkon? Nowy trend na girlandy świetlne!

Oświetlenie balkonu powinno się dobierać przede wszystkim do jego powierzchni. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia, ale także całej aranżacji pozwoli na spędzanie na nim wiele godzin nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami czy nocą. Powierzchnia, w której trzeba dobrze rozlokować źródła światła. Balkon o niewielkiej powierzchni nie jest za bardzo wymagający pod żadnym względem. W przypadku większego metrażu można zdecydować się na kilka rodzajów oświetlenia, lub też zdecydować się na zakup długiej girlandy, która porządnie rozjaśni całą przestrzeń. Oczywiście można jeszcze ustawić kilka dekoracyjnych punktów świetlnych, na przykład lampiony ze świecami, które będą bardzo romantyczne podczas wspólnej kolacji na świeżym  powietrzu. Nie bez znaczenia pozostaje także położenie balkonu. W zależności od niego może być w mniejszym lub większym stopniu narażony na czynniki atmosferyczne. Trzeba o tym pamiętać także podczas zakupu oświetlenia. Jeśli balkon jest zadaszony można zdecydować się na zakup lampy sufitowej, która nie powinna być narażona na deszcz ani śnieg. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, a balkon jest odkryty trzeba zdecydować się na inny rodzaj oświetlenia. Bez względu na to jaki będzie się nam podobał i jaki będzie najlepszy na nasz balkon musimy pamiętać o tym, aby lampy były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Jest to najważniejszy warunek, gdyż zwykłe domowe źródła światła, bardzo często nie są odporne na żadne utrudnienia. Istotną kwestią jest także możliwość podłączenia do prądu stałego. Jeśli w mieszkaniu jest taka możliwość, bądź też jesteśmy gotowi na remont, oferta znacznie się powiększa. Jednak podstawowym warunkiem jest poprowadzenie przewodów, co może być  nieco problematyczne i uciążliwe. Pod uwagę trzeba także wziąć to, że balkon narażony jest na mrozy, deszcze, burze, dlatego też taka instalacja musi być bardzo dobrze zabezpieczona, aby nie stworzyć niebezpieczeństwa dla całego bloku. Jeśli taka instalacja jest już na balkonie możemy pokusić się o naprawdę wiele rozwiązań. Jednym z nich jest lampa sufitowa, która idealnie oświetli całą przestrzeń. Bardzo ciekawe są także różnego rodzaju kinkiety, plafony czy lampy elewacyjne. Jeśli rodzaj oświetlenia został już wybrany bardzo ważny jest także styl. Musi być on idealnie dopasowany do wszystkich przedmiotów znajdujących się na balkonie, ale nie tylko. Ważny jest także pokój dzienny, którego bardzo często balkon jest przedłużeniem. Cały jego wystrój musi idealnie współgrać z salonem tak, aby wszystko było spójne i tworzyło piękną całość.

Powiązane wpisy