fbpx

Jak nowocześnie udekorować pomieszczenie? Dywan do salonu to Twój must-have!

Jak nowocześnie udekorować pomieszczenie? Dywan do salonu to Twój must-have!

Nowoczesne wnętrza mają to do siebie, że uwielbiają minimalizm, a liczne dekoracje są zbędne, bo mogą znacznie przytłoczyć pomieszczenie. Łatwo można jednak znaleźć tekstylia, które wprowadzą charakter i dodadzą wnętrzu wyjątkowości. Jednym z nich jest oczywiście dywan. To właśnie on wprowadza do pokoju życie i dzięki niemu pokój nie wygląda na surowy i niedokończony.  Słowo dywan może kojarzyć się ze starodawnymi modelami w tureckie wzory lub takimi, które kiedyś zawieszane były na ścianach. Oczywiście w dzisiejszych czasach ta dekoracja przeszła bardzo dużą metamorfozę i często można znaleźć ciekawe i efektowne modele. Idealnym miejscem na ulokowanie dywanu jest salon, a dokładniej strefa relaksu. Ułożony pod stolikiem kawowym zapewni ciepło, a stopy nie będą położone na zimnych panelach. Ponadto będzie to także świetny element wystroju, jednak musi być skrupulatnie dopasowany do mebli znajdujących się w tym miejscu. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dywanu?

Jak nowocześnie udekorować pomieszczenie? Dywan do salonu to Twój must-have!

Dywan musi być dokładnie dopasowany pod wieloma aspektami. Nie powinno się go kupować pod wpływem impulsu i wybierać pierwszego, który spodoba się domownikom. Przede wszystkim dokładnie wybrany powinien być jego rozmiar. Nie może być on zbyt duży i zajmować całości lub większości podłogi w pokoju dziennym, gdyż będzie to niepraktyczne i nieestetyczne. Duże dywany i wykładziny już dawno wyszły z mody, a już na pewno nie sprawdzą się w stylu nowoczesnym. Trzeba mieć na uwadze również to, że nie powinien on wychodzić poza strefę relaksu, w której najczęściej znajduje się kanapa, fotele oraz stolik kawowy. To właśnie tam dywan jest najbardziej potrzebny, gdyż zaoferuje ciepło, a pociechy będą mogły bawić się swoimi ulubionymi zabawkami nawet na podłodze. Mały dywanik może także delikatnie powiększyć optycznie przestrzeń, co jest pożądanym efektem, szczególnie w salonach o niewielkim metrażu. Nie bez znaczenia pozostaje także kolorystyka, oraz wzory znajdujące się na nim. W nowoczesnych wnętrzach nie sprawdzą się modele o wielu kolorach, lub silnych wzorach. Jak wiadomo panuje w nich minimalizm, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie dywan w kolorze zbliżonym do barwy kanapy bądź narożnika znajdującego się w pomieszczeniu. Najlepiej jest także wybierać modele gładkie, nie posiadające bogatych zdobień. Ciekawą dekoracją mogą okazać się te same włókna, z których został wykonany. Dywany te bardzo często są przyjemne w dotyku, a trzymanie na nim stóp jest czystą przyjemnością i relaksem. 

Jak nowocześnie udekorować pomieszczenie? Dywan do salonu to Twój must-have!

Każdemu kupującemu zależy także na tym, aby dywan był łatwy w utrzymaniu oraz mógł nam służyć przez długi czas. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać runo dywanu, ponieważ to właśnie od niego zależy odporność na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Bardzo ważna jest jego gęstość, która wpływa na jego kształt, wygląd oraz miękkość. Jeśli jest ona zbyt mała, dywan może stracić swój urok i pojawią się w nim wgniecenia. Runo może także ułatwiać, bądź utrudniać konserwację i czyszczenie przedmiotu. Im runo krótsze i rzadsze, tym łatwiej doprowadzić dywan do stanu sprzed zabrudzenia. Częste odkurzanie oraz pranie sprawi, że przez długi czas dywan będzie wyglądał jak nowy, a co za tym idzie, będzie nam służył o wiele dłużej. Z kolei gęste i długie runo jest jednak znacznie przyjemniejsze w użytkowaniu. Jednak decydując się na tego typu model trzeba mieć na uwadze to, że należy dbać o niego o wiele staranniej. Nieodkurzany i nieprany dywan już po kilku miesiącach będzie wyglądał niedbale i nieestetycznie.