fbpx

Jak duży musi być dom dla rodziny 2+1 lub 2+2?

Jak duży musi być dom dla rodziny 2+1 lub 2+2?

Dom o wielkości ok. 80 metrów może być za mały

Jak duży musi być dom dla rodziny 2+1 lub 2+2?

Poszukując projektu domu dla niedużej rodziny, możemy natrafić na nieruchomości o wielkości wynoszącej około 80 metrów. Niewielkie domki wydają się kuszące ze względu na niski koszt budowy oraz brak konieczności zakupu dużej działki. Teoretycznie to doskonała alternatywa dla mieszkania w bloku. Warto jednak mieć świadomość, że tak mały dom to raczej idealna opcja dla pary, która nie zamierza posiadać potomstwa lub osób starszych. W przypadku, gdy posiadamy dzieci, na domu o takiej powierzchni nie uda się nam bowiem wygospodarować pomieszczenia dla każdego członka rodziny.

Jaką wielkość więc wybrać?

Jak duży musi być dom dla rodziny 2+1 lub 2+2?

Jeśli posiadamy rodzinę 2+1 lub 2+2, optymalnym rozwiązaniem, które nie będzie generowało zbyt dużych kosztów, a przy tym zapewni nam komfort, są domy posiadające wielkość około 100-120 metrów kwadratowych. W przypadku takiego domu z powodzeniem uda nam się zaaranżować zarówno część wspólną, jak i pomieszczenie dla każdego domownika. Warto przy tym poszukiwać projektów, które pozwolą nam zwiększyć wspólną przestrzeń, np. posiadające balkony lub tarasy na garażu. Takie praktyczne rozwiązania sprawiają, że w sezonie wiosenno-letnim zyskujemy dodatkowe miejsce do rekreacji.

Większy dom to większe koszty

Jak duży musi być dom dla rodziny 2+1 lub 2+2?

Wiele osób mimo wszystko obawia się, że dom o wielkości około 100 metrów będzie dla nich zbyt ciasny. Oczywiście, jeśli nie mamy żadnych ograniczeń finansowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na budynek o znacznie większej wielkości. Warto jednak uświadomić sobie, że wiąże się to nie tylko z koniecznością posiadania odpowiednio dużej działki, czy większymi wydatkami na budowę i wykończenie domu, ale również z późniejszymi kosztami. Utrzymanie takiego domu oznacza większe nakłady finansowe, chociażby na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję i znaleźć złoty środek – z jednej strony nie przepłacić, z drugiej nie wybudować sobie „mieszkania w domu”.