fbpx

Jak dopasować dywan do salonu?

Jak dopasować dywan do salonu?

Zaopatrzenie się w odpowiedni dywan tylko z pozoru jest łatwe. Odpowiedź na pytanie, jak dopasować dywan do danego pomieszczenia można rozbić na dwie części. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, jakie parametry techniczne powinien mieć taki dywan, a dopiero w drugiej kolejności można zastanawiać się, jak ma wyglądać. Dobór odpowiedniego wariantu pod względem technicznym jest bardzo istotny w kontekście tego, jak długo będzie można bezproblemowo eksploatować dywan. 

Jak wybrać dywan pod względem technicznym?

Jak dopasować dywan do salonu?

Na rynku dostępne są dziesiątki różnych rodzajów dywanów. Różnią się one od siebie diametralnie, co jest warunkowane między innymi materiałem wykonania. Dwa podstawowe rozróżnienia to dywany wykonane z materiałów naturalnych i materiałów sztucznych. 

Dywany z materiałów naturalnych mogą być wykonane z bawełny, sizalu, wełny, jedwabiu, juty, czy skóry. Powyższe materiały znacząco się od siebie różnią. Dywany jedwabne są bardzo delikatne i lekkie. Są przeznaczone raczej do tego, by pełnić funkcje estetyczne. Wersje sizalowe zaś są o wiele bardziej solidne. Mogą z powodzeniem być wykorzystywane tam, gdzie będą poddane intensywnej eksploatacji. 

Biorąc pod uwagę charakterystykę użytkowania dywanu w salonie, można pozwolić sobie na delikatniejszy materiał. Jednak, jeśli przewiduje się, że po dywanie będzie chodziła spora ilość osób, a ponadto będą na nim stały meble, a w tym na przykład stół, który będzie często przesuwany, lepiej zrezygnować nieco z estetyki i zdecydować się na solidniejsze dywany, które będą bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Dywany z tworzyw sztucznych – czy warto?

Jak dopasować dywan do salonu?

Powszechne są też dywany z tworzyw sztucznych. Często są one wykonane w taki sposób, że charakteryzują się nieco niższym poziomem estetyki, jednak są sporo tańsze, a ponadto dość wytrzymałe. W wielu wersjach mają też bardzo wysokie runo, które jest przyjemne w dotyku. Ponadto takie dywany są dość proste w utrzymaniu w czystości, co jest ich ogromną zaletą. Najbardziej naturalnie wyglądają dywany poliestrowe, które przypominają nieco naturalne tkaniny, takie jak bawełna. Najbardziej odporne na brud oraz praktyczne ze względu na lekkość spośród dywanów z tkanin sztucznych są wersje z wiskozy. 

Jaką długość włosia powinien mieć dywan w salonie?

Jak dopasować dywan do salonu?

Jak wybrać dywan, aby satysfakcjonował on pod kątem estetycznym i praktycznym? Istotne jest zdecydowanie, jaka będzie optymalna długość włosia. Ten temat ma znaczenie, jeśli chodzi o wszystkie dywany w domu – również dywaniki łazienkowe. Nie ma tu jednak jednoznacznej odpowiedzi. Dywany z długim włosiem są nieco bardziej estetyczne, jednak nie jest zbyt łatwo utrzymać je w czystości. Ponadto dużo szybciej się niszczą niż dywany z krótkim włosiem. W praktyce oznacza to, że decyzję trzeba podjąć indywidualnie, zastanawiając się nad swoimi priorytetami. Wersje z długim włosiem są miękkie w dotyku i bardzo przyjemne, więc jeśli komuś na tym zależy, powinien szukać właśnie takich dywanów. 

Dopasowanie wizualne dywanu do salonu

Jak dopasować dywan do salonu?

Dopiero, gdy zastanowi się nad powyższymi kwestiami, można przejść do dopasowania dywanu pod kątem wizualnym. Tutaj możliwości jest bardzo wiele, a wszystko zależy od wystroju wnętrza. Najbardziej bezpieczne są jednak dywany minimalistyczne, które są na tyle uniwersalne, że można je dopasować do większości aranżacji. Stonowane kolory i proste wzory to coś, co przeważnie pasuje do każdego wnętrza.