fbpx

Jak dobrać stoliki kawowe do nowoczesnego salonu? Propozycje!

W każdym pomieszczeniu znajduje się mebel, bez którego trudno byłoby o komfort i wygodę. W pokoju dziennym jednym z nich z pewnością jest stolik kawowy. Jest to mebel niezwykle praktyczny. Dzięki niemu można wypić ulubioną kawę czy herbatę w gronie bliskich lub znajomych, siadając wygodnie na miękkiej kanapie. Może on posłużyć także jako wygodny podnóżek, dzięki któremu wygodnie rozprostujemy nogi i oddamy się relaksowi z książką lub ulubionym serialem. Stolik kawowy to także mebel, który dodaje wnętrzu niezwykłego klimatu i jest swego rodzaju dekoracją nowoczesnego salonu. Jednak podczas zakupu odpowiedniego stolika kawowego, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów. Jakich? Właśnie o tym opowiadamy w poniższym artykule.

Jaki stolik kawowy do salonu – na co zwracać uwagę?

Wybranie odpowiedniego stolika kawowego pozornie może się wydawać zadaniem prostym – w końcu cóż trudnego może być w kupnie mebla, który ma służyć wyłącznie stawianiu na nim filiżanek z kawą i herbatą oraz talerzyków z ciastem. Ani nie jest to mebel mocno eksploatowany, ani na tyle duży, by skupiał na sobie uwagę osób przebywających w salonie. W rzeczywistości jednak zadanie wcale takie proste nie jest, a to, jaki stolik do salonu wybierzemy, będzie rzutowało nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale także na komfort nasz i odwiedzających nas gości.

Najważniejsze jest określenie roli, jaką stolik kawowy do salonu ma pełnić. Wbrew pozorom, przydaje się on nie tylko do stawiania kubków, filiżanek czy talerzy. Nowoczesne stoliki kawowe mogą się przydać również do przechowywania gazet, czasopism czy akcesoriów, takich jak piloty do TV i sprzętu audio, a także jako podnóżek podczas oglądania filmów czy czytania książki. To, do czego planujemy wykorzystywać mebel, teoretycznie powinno mieć znaczący wpływ na wybranie konkretnego modelu. Ale o tym za chwilę…

Wysokość stolika do salonu – podstawa

Najpierw zajmijmy się kwestią wysokości. Stolik kawowy to mebel niewielki i z pozoru bardzo błahy, finalnie okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej. Jego rozmiar oraz kształt powinny być dobierane odpowiednio do potrzeb rodziny oraz do gabarytów całego zestawu wypoczynkowego. Dzięki temu można zyskać pewność, że będzie on spełniał wszystkie warunki i sprawi, że korzystanie z pokoju dziennego będzie jeszcze przyjemniejsze. Pod tym względem jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, jest wysokość mebla.

Generalnie przyjmuje się, że wysokość stolika kawowego nie powinna być wyższa od siedziska narożnika, sofy czy fotela. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie dzięki temu może on posłużyć za wygodny podnóżek i spowodować, że wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Ale nie tylko z tego względu wysokość jest istotna…

Blat stolika kawowego powinien znajdować się na wysokości siedzisk także z tego powodu, że położony niżej lub wyżej będzie po prostu niepraktyczny. Ciągłe nadmierne schylanie się po filiżankę czy kubek na dłuższą metę będzie zwyczajnie niewygodne.

Jaki wybrać kształt stolika do salonu?

Podczas wyboru stolika do salonu, trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest jego także jego kształt i rozmiar. Chociaż najczęściej, mówiąc o tych meblach, mamy przed oczami kwadratowe lub prostokątne modele pozbawione wszelkich ozdobników, trzeba pamiętać, że nie w każdym salonie korzystnie będą się prezentowały klasyczne, prostokątne stoliki. Kształt stolika kawowego powinien być dopasowany przede wszystkim do panującego w salonie stylu i innych mebli. Mówiąc najogólniej, jeśli w pomieszczeniu dominują meble o ostro zakończonych krawędziach, taki sam powinien być stolik. Jeśli natomiast w salonie stawiamy na formy obłe o zaokrąglonych krawędziach, lepszym rozwiązaniem będzie model okrągły lub o zaokrąglonych narożnikach.

Kształt i rozmiar stolika kawowego powinien być też dopasowany do metrażu salonu. Prostokątne meble szczególnie niepraktyczne mogą okazać się w pokojach dziennych o niewielkim metrażu. W przypadku tego typu niedogodności polecany jest stolik kawowy okrągły. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, za pomocą kształtu, będzie sprawiał wrażenie o wiele obszerniejszego i jednocześnie zmieści bardzo dużo przedmiotów. Dobrze dobrany okrągły stolik bardzo dobrze sprawdza się w różnego rodzaju stylach oraz pomieszczeniach o różnej wielkości. Okrągłe stoliki kawowe mogą być dobrym rozwiązaniem także w domach, w których są małe dzieci

Pamiętajmy też o zachowaniu proporcji. Mały stolik kawowy w dużym salonie nie tylko będzie niepraktyczny (jednocześnie zmieszczą się przy nim dwie, trzy osoby), ale także nieco karykaturalny. Z kolei kupno dużego stolika kawowego do mniejszego salonu sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na zagracone, a poza tym sam mebel będzie wyglądał przytłaczająco i ograniczał komfort poruszania się po salonie.

Dodatkowe funkcje – czy warto kupować nowoczesne stoliki kawowe?

Teraz wrócimy do wątku poruszonego na samym wstępie, czyli innych funkcji, które mogą zaoferować niektóre modele. Nowoczesne stoliki kawowe coraz częściej wyposaża się w dodatkowe elementy, których celem jest zapewnienie większego porządku w pomieszczeniu i lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Dużą popularnością cieszą się na przykład składane stoliki kawowe dwu- lub trzyelementowe. Modele takie składają się z kilku stolików o różnej wysokości niepołączonych ze sobą bezpośrednio. Mniejsze elementy są umieszczane pod większymi i w ten sposób na co dzień możemy cieszyć się prostokątnym lub okrągłym, niewielkim stolikiem kawowym. W sytuacji, gdy odwiedzają nas goście, bez problemu możemy wyciągnąć schowane elementy i w ten sposób powiększyć blat do rozmiaru, który pomieści nawet kilka osób.

Dodatkowych funkcji w stolikach jest jednak znacznie więcej. W salonach nowoczesnych i urządzonych w stylu skandynawskim lub loftowym popularne są minimalistyczne stoliki kawowe z otwieranym – kolorowym lub transparentnym – blatem, pod którym można schować czasopisma, piloty do sprzętu audio i RTV czy podręczne akcesoria. Takie schowki i szuflady mogą także być umieszczone w bocznej obudowie stołu. Współcześnie oferta takich modeli jest na tyle szeroka, że każdy zainteresowany bez problemu powinien znaleźć model idealny do swojego domu czy mieszkania.

Drewniany czy szklany stolik do kawy?

Dokonując zakupu stolika kawowego do salonu, musimy wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego mebel będzie wykonany. Obecnie największą popularnością cieszą się stoliki drewniane i szklane. Który będzie lepszym wyborem?

Drewniane stoliki kawowe

Drewniane stoliki do salonu są modelami stosunkowo uniwersalnymi – znajdą zastosowanie zarówno we wnętrzach klasycznych i tradycyjnych, jak również bardziej nowoczesnych, utrzymanych w stylu skandynawskim czy loftowym. Wiele zależy jednak oczywiście od ich wyglądu. W klasycznych, przestrzennych salonach, w których dominują masywne meble dębowe, dobrze sprawdzi się nieco zdobiony, drewniany stolik kawowy na grubych nogach. Z kolei we wnętrzach skandynawskich i loftowych lepiej jest postawić na bardziej minimalistyczne i delikatne formy. Dobrze sprawdzą się stosunkowo cienkie blaty mocowane na stalowych nogach lub proste, prostokątne stoliki.

Dużą zaletą drewnianych stolików kawowych jest ich naturalny i ciepły wygląd. Z pewnością wniosą one do salonu sporo przytulności i będą dobrze wyglądały nie tylko w dużych salonach, ale również w małych pomieszczeniach. Posiadając taki model, musimy jednak pamiętać o tym, że drewno jest bardzo podatne na niekorzystne działanie wysokich temperatur. Warto zatem zawsze stosować podkładki pod kubki i filiżanki, jeśli nie chcemy, by na blacie szybko pojawiły się odkształcenia i przebarwienia.

Szklane stoły kawowe

Szklane stoły kawowe to rozwiązanie znacznie mniej uniwersalne. Przede wszystkim dlatego, że nadmiar szklanych elementów w pomieszczeniu może łatwo sprowadzić nas na aranżacyjne manowce. Wnętrza, w których dominują szklane elementy, mogą wydawać się dość chłodne i niezbyt przytulne, co dla niektórych osób może być na dłuższą metę irytujące. Szklane stoły kawowe znakomicie sprawdzają się natomiast jako dopełnienie salonu urządzonego w stylu glamour, nowoczesnym lub industrialnym.

Dobrym rozwiązaniem, a jednocześnie kompromisem między drewnianym a szklanym stołem kawowym, może być kupno drewnianego stołu ze szklanym blatem. Takie modele sprawiają naturalne i ciepłe wrażenie, a jednocześnie, dzięki szklanemu blatowi, wprowadzają nieco lekkości do wnętrza salonu.

Stolik metalowy – alternatywa dla drewna i szkła

Alternatywą dla powyższych modeli może być stolik metalowy. Takie meble znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, w których króluje styl loft, minimalizm lub industrial. Jest to rozwiązanie tym ciekawsze, że stoliki metalowe są bardzo oryginalne i również często łączą się z innymi materiałami. Metalowo-drewniane, ciemne stoliki fantastycznie będą prezentowały się w salonie urządzonym w stylu loftowym, a metalowo-szklane – w industrialnym.

Podsumowanie – o czym należy pamiętać przy kupnie stolika kawowego?

Zarówno stolik kawowy drewniany, jak również szklany czy metalowy idealnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. W tym przypadku wybór zależy w głównej mierze od preferencji oraz gustu kupującego. Ważne jest jednak, aby mebel ten dopasować do reszty mebli oraz dodatków znajdujących się w pokoju dziennym. Nie może być on dobrany w zupełnie odrębnej kolorystce, ponieważ nie wpasuje się do całej aranżacji. Bardzo często zdarza się tak, że stolik kawowy produkowany jest w identycznym stylu i barwie co zestaw mebli do salonu. Zakup takiego modelu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu zyskujemy pewność, że idealnie się on wpasuje i nie będzie problemu z doborem odpowiedniego mebla. W stylu nowoczesnym bardzo często odchodzi się od klasycznych drewnianych mebli czy też dodatków. Niezwykle modna jest w nim czerń i biel. Są to kolory bardzo minimalistyczne i idealnie sprawdzające się w każdej postaci. Wybierając stolik kawowy biały, trzeba mieć na uwadze to, że pozostałe meble powinny być również w takim kolorze. W innym przypadku stolik może stanowić zupełnie odrębną i nie pasującą do aranżacji wnętrza część, która swoim wyglądem będzie odstawała od całości.