fbpx

Indywidualny projekt domu czy gotowy – który wybrać?

Co składa się na projekt?

Na pełny projekt domu – gotowy lub indywidualny – składa się wiele elementów. Przede wszystkim potrzebny jest projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (obydwa podzielone na dwie części: rysunkową i opisową). Oba projekty powinny uwzględniać wszystkie dane wymagane przez urząd (na przykład rozmieszczenie instalacji wewnętrznych czy potrzebne informacje imienne i adresowe inwestora oraz projektanta). Do projektów powinny zostać dołączone wszystkie niezbędne załączniki i dokumenty, które będą podstawą prawną do uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę.

Gotowy projekt domu

Gotowy projekt domu jest tańszy i szybszy do uzyskania – można kupić go w internecie lub z książki katalogowej, stworzonej przez firmę budowlaną. Zazwyczaj zawiera on pełną dokumentację (z wyjątkiem dokumentacji działki) i wiele wariantów konstrukcyjnych oraz opcjonalnych dodatków architektonicznych, pozwalających na dostosowanie budynku do indywidualnych potrzeb inwestora. Poza tym, firmy architektoniczne często współpracują z wykonawcami, dzięki czemu możliwe jest skorzystanie z ich usług – nierzadko ze zniżką. Istnieje także możliwość obejrzenia wybudowanych już domów i porozmawiania z ich właścicielami. Niestety, trzeba pamiętać o konieczności dostosowania (często kosztownego) projektu do działki, a także o tym, że w sąsiedztwie może powstać całe osiedle takich samych budynków.

Indywidualny projekt domu

Indywidualny projekt domu pozwala na pełne dostosowanie budynku do potrzeb inwestora. Możliwe jest perfekcyjne dostosowanie projektu do działki, dzięki czemu jej zalety zostaną wyeksponowane, a wady zniwelowane. Inwestor ma pełną kontrolę nad procesem powstawania projektu i w każdej chwili może wprowadzić pożądane poprawki. Ma także możliwość wykorzystania do budowy innowacyjnych rozwiązań technologicznych, których nie stosuje się w standardowych projektach. Niestety, zamówienie indywidualnego projektu domu może się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Jest to droższe i dłużej trwające rozwiązanie, niż zakup gotowego projektu. Poza tym trudniej skompletować całą potrzebną dokumentację, konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast nieprzemyślane pomysły mogą źle rzutować na późniejszą eksploatację obiektu.

Wybierz profesjonalistę

Obydwa rozwiązania mogą prowadzić do szybko i solidnie wykonanej inwestycji… lub wręcz przeciwnie, do stworzenia domu, który nie zadowoli klienta i będzie kosztowny oraz mało funkcjonalny. Najważniejszy jest wybór profesjonalnego biura projektowego oraz fachowego wykonawcy – wtedy możemy mieć pewność, że bez względu na wybrany sposób zaprojektowania domu, zostanie on stworzony zgodnie z naszymi oczekiwaniami.