fbpx

Impregnat, lakier czy olej? Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Impregnat i lakier

Przed wyborem odpowiedniego środka musimy upewnić się, z jakiego gatunku drewna zostały wykonane użytkowane przez nas meble lub dekoracje, określić indywidualne potrzeby i oczekiwania oraz sprawdzić, czy wybrany preparat nadaje się do drewna znajdującego się na zewnątrz domu. Następnie powinniśmy skontrolować stan drewnianych elementów umieszczonych w ogrodzie bądź na tarasie, a także dokładnie przygotować powierzchnię, oczyszczając ją z zanieczyszczeń, brudu, pleśni i grzybów, powłok malarskich, nierówności lub sęków. Kolejny krok to zapoznanie się z właściwościami produktów ochronnych.

W ofertach sklepów stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć całe mnóstwo środków dedykowanych meblom ogrodowym i innym, zewnętrznym elementom wykonanym z drewna. Najpopularniejszymi preparatami są impregnaty i lakiery. Na czym polega ich działanie? Impregnaty chronią i zabezpieczają drewno przed pleśnią, grzybami, uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Na rynku dostępne są impregnaty z pigmentem, które nadają drewnianym powierzchniom określony kolor oraz impregnaty bezbarwne. Producenci rekomendują, by zaimpregnowane powierzchnie pokryć warstwą wykończeniową, na przykład woskiem, lakierem lub farbą kryjącą.

Wśród środków przeznaczonych do zabezpieczenia drewnianych mebli znajdujących się na zewnątrz, dużą popularnością cieszą się lakiery. Chronią kolor oraz powierzchnie przed brudem, działaniem promieni słonecznych, opadami, wilgocią oraz różnicą temperatur. Aby uzyskać idealną, gładką powierzchnię krzeseł ogrodowych, płotu czy balustrady, niezbędne jest precyzyjne i dokładne nakładanie kolejnych warstw lakieru. Nakładanie lakieru to proces, który wymaga zarówno cierpliwości, jak i sporej ilości wolnego czasu, jednak uzyskany efekt końcowy oraz podkreślenie naturalnej faktury drewna z pewnością są warte tej inwestycji.

Olej do drewna i porady

Oprócz impregnatu wnikającego w głąb drewna oraz lakieru chroniącego kolor przed blaknięciem, na sklepowych półkach znajdziemy także oleje do drewna. Polecane są szczególnie do twardych gatunków drewna oraz powierzchni narażonych na zarysowania i przetarcia. Doskonale nadają się do podłóg tarasowych, elewacji i mebli ogrodowych. Chronią drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także podkreślają piękno surowca. Olej można nanieść na powierzchnię za pomocą pędzla lub ściereczki. Warto zadbać o regularne stosowanie preparatu, przynajmniej raz lub dwa razy w roku.

Oferta środków przeznaczonych do zabezpieczania i ochrony drewna znajdującego się na zewnątrz jest naprawdę imponująca, dlatego też przed ostatecznym zakupem powinniśmy dokładnie określić nasze wymagania, oczekiwania i potrzeby. Proponowane preparaty muszą przede wszystkim chronić meble ogrodowe, części ogrodzenia lub drewniane dekoracje oraz gwarantować nam bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Zanim zaczniemy stosować wybrany impregnat, lakier czy olej, zapoznajmy się z zamieszczoną instrukcją. Unikajmy nakładania zbyt wielu i zbyt grubych warstw, które mogą wydłużyć czas schnięcia oraz zasłonić strukturę drewna.

Aby móc cieszyć się pięknem i funkcjonalnością drewnianych mebli ogrodowych bądź wykonanych z drewna dekoracji, znajdujących się na balkonie lub tarasie, warto zadbać o ich kompleksową ochronę za pomocą specjalnych środków.