fbpx

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim?

Czym jest stan deweloperski?

Z racji na brak ściśle określonej definicji stanu deweloperskiego, w trosce o własny interes, należy ją skrupulatnie ustalić przed podpisaniem umowy kupna. Każdy deweloper może rozumieć nieco inaczej określenie tego, co zastaniemy w zakupionym domu. W większości przypadków możemy jednak liczyć na zamontowane drzwi wejściowe, otynkowane lub pomalowane na biało ściany oraz betonowe wylewki. Stanowią one dobrą bazę do ułożenia dowolnego rodzaju podłogi. Dodatkowo w pakiecie powinniśmy zastać rozprowadzoną instalację elektryczną, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami. W niektórych przypadkach deweloper zapewnia również płytki i balustrady na balkonach lub tarasach oraz parapety wewnętrzne. Wszystkie pozostałe kwestie wykończeniowe leżą już jedynie w naszej gestii.

Ile kosztuje wykończenie domu?

Planując koszty wykończenia domu od stanu deweloperskiego, musimy wziąć pod uwagę standard wykonywanych prac. Z reguły przyjmuje się trzy możliwości: stan ekonomiczny, pośredni oraz wysoki. W praktyce większość z nas decyduje się na stan pośredni, więc na nim się dziś skupimy.

W pierwszej kolejności należy zająć się ścianami. Ekipy remontowe liczą sobie średnio około 10 złotych za każdy metr kwadratowy pomalowanej ściany. Natomiast gdy konieczne są jeszcze gładzie, do kwoty tej trzeba doliczyć 23 złote za metr. Jeśli decydujemy się na zamontowanie podwieszanych sufitów w kuchni lub łazience, jest to dodatkowy koszt rzędu 80 złotych za metr. Jednym z większych wydatków jest również ułożenie glazury. W zależności od ekipy to dodatkowe 45 złotych za metr. Do całości wyliczeń dodać trzeba jeszcze oczywiście materiały. Indywidualną kwestią jest wybór jakości oraz konkretnych marek. Przed rozpoczęciem prac, warto zrobić wstępne rozeznanie w wielu sklepach, biorąc pod uwagę również witryny internetowe, które wielokrotnie oferują bardzo konkurencyjne, opłacalniejsze stawki. Potrzebne nam będą między innymi farby, gips, płyty kartonowo – gipsowe oraz kleje.

Kolejną kwestią jest wykonanie podłogi. W zależności od preferencji mamy do wyboru panele, deski, płytki oraz parkiety. Najbardziej ekonomiczną opcją bez wątpienia pozostają panele podłogowe. Od nas zależy na jakie parametry się zdecydujemy. Im trwalszy materiał, tym niestety wyższe ceny. Ich ułożenie to około 15 złotych za metr. Instalacja parkietu z racji na specyfikę pracy – jest opcją droższą. Tutaj panują średnie stawki około 36 złotych za metr, a w przypadku płytek – około 40 złotych.

Kuchnia i łazienka – orientacyjne koszty

Największe nakłady finansowe czekają nas w momencie wykończenia dwóch pomieszczeń niezbędnych do normalnego funkcjonowania, a więc kuchni i łazienki. Pojawiają się tutaj stosunkowo wysokie koszty glazury oraz jej ułożenia, zakup armatury i sprzętów, a także wykonanie mebli pod zabudowę. Szacuje się, że koszt wykonania średniej wielkości łazienki to blisko 15 tysięcy złotych. W przypadku kuchni z praktycznymi i komfortowymi rozwiązaniami, wydać musimy około 20 tysięcy. Bardzo istotny jest tutaj również zakup niezbędnych sprzętów, a więc lodówki, piekarnika, płyty kuchennej, zmywarki, mikrofalówki oraz pralki.

Co jeszcze należy doliczyć?

Wspomniane prace wykończeniowe to oczywiście jeszcze nie wszystko. Do wymienionych kosztów dochodzą liczne prace instalacyjne oraz usługi dodatkowe. Wielokrotnie musimy się liczyć z koniecznością zakupu materiałów oraz robocizną za wykonanie balustrad i schodów wewnętrznych. Tańsze będzie z pewnością zrobienie jedynie stopnic, a nie pełna zabudowa. Wykończenie domu w stanie deweloperskim nie przewiduje się również montażu drzwi wewnętrznych, oświetlenia czy dekorów ściennych, za które będziemy zmuszeni zapłacić dodatkowo z własnej kieszeni. Szacować trzeba tutaj koszt około 15 tysięcy złotych. Ostateczną kwestią jest także zakup mebli i wyposażenia domu.

Osoby decydujące się na wykończenie w standardzie wysokim, muszą liczyć się z nawet dwukrotnie większymi kosztami. Należy brać to pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o kupnie domu. Często całkowite wykończenie trwa nawet kilka lat. Zaczynamy od rzeczy absolutnie niezbędnych, a z czasem uzupełniamy ewentualne braki.