fbpx

Ile kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

Ile kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: ile tak naprawdę kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

Odpowiedź: to zależy

Ile kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że koszty budowy domu do stu metrów mogą być naprawdę bardzo różne. Wpływ na to ma nie tylko to, jaki projekt wybierzemy, ale również wybór metody budowy domu oraz koszty materiałów budowlanych. W zależności od regionu kraju ceny usług budowlanych oraz niezbędnych surowców i materiałów mogą bowiem różnić się znacząco. Dlatego, aby mieć pewność ile zapłacimy, warto poszukiwać projektów z kosztorysem. Przyjrzyjmy się jednak średnim cenom.

Czy budowa domu jest droga?

Ile kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

Na koszt budowy domu do stu metrów składają się wydatki na fundamenty (wynoszące około 3,5 do 4 tysięcy złotych), ceny budowy ścian i elewacji (od 35 do 40 tysięcy złotych), stropy (ok. 20 tys. zł) oraz dach (40-50 tysięcy złotych). Poza tym musimy jeszcze dodać do tego koszty izolacji wynoszące około 2 tysięcy złotych oraz stolarki okiennej i drzwiowej (wydatek rzędu od 17 do nawet 40 tysięcy złotych). Podsumowując wszystkie te wydatki możemy oszacować, że za budowę domu do 100 metrów zapłacimy ponad 200 tysięcy złotych.

Czy możemy zaoszczędzić?

Ile kosztuje wybudowanie domu do 100 m?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób podejmujących decyzję o budowie domu. Oczywiście, zmniejszenie wydatków jest możliwe. Pamiętajmy jednak, żeby nie zaszkodzić sobie pozornymi oszczędnościami. Unikajmy więc np. wyboru materiałów budowlanych gorszej jakości. Największe oszczędności przynosi bowiem co innego – a mianowicie wybór sposobu budowy domu. Mamy do wyboru metodę gospodarczą (a więc wykonywanie prac samodzielnie lub przy pomocy bliskich osób) oraz zlecenie prac ekipie budowlanej. Samodzielna budowa domu to nie lada wyzwanie, ale oszczędności płynące z tego powodu mogą zmniejszyć koszty budowy domu w stanie surowym nawet o 30%.