fbpx

Ile kosztuje strop: ceny materiałów i robocizny

Strop to bardzo ważny element każdego nowoczesnego budynku. Od jakości jego wykonania będzie zależała między innymi stabilność domu – dlatego warto zadbać, aby był solidny i odpowiednio dopasowany do całości konstrukcji. Ile kosztuje budowa stropu? To zależy od wielu kwestii – jego rodzaju, rozpiętości, powierzchni oraz kształtu. Co powinieneś o tym wiedzieć przed przystąpieniem do budowy? Wszystkie najważniejsze dla Ciebie informacje zebraliśmy w naszym tekście!

Koszty budowy stropu – od czego są zależne?

Koszty budowy stropu to coś, na co przyszły właściciel budynku nie ma zbyt dużego wpływu – jest to bezpośrednio powiązane z jego rodzajem, o którym z kolei decyduje konstruktor. Dwa podstawowe typy stropów, które zazwyczaj stosuje się w domach jednorodzinnych, to strop gęstożebrowy oraz strop monolityczny. Stropy gęstożebrowe buduje się z pustaków stropowych, zbrojenia i betonowej mieszanki. Ich cena zależna jest przede wszystkim od rozpiętości, a co za tym idzie – grubości stropu oraz ilości zużytego na jego budowę materiału. Można przyjąć, że zbliżona cena stropu gęstożebrowego to od 70 do 100 zł/m2. Warto wiedzieć, że w tych kosztach przeważnie są uwzględnione również schody.

Stropy gęstożebrowe dzielą się na kilka rodzajów. Jeden z nich to stropy gęstożebrowe prefabrykowane, przy których budowie, oprócz wymienionych wyżej elementów, konieczne jest użycie również prefabrykowanych belek. Kolejny typ to strop Ackermana, do stworzenia którego nie są potrzebne belki, ale za to niezbędne okazują się specjalne pustaki ceramiczne. Szacuje się, że to właśnie koszty stworzenia tego rodzaju stropu są najniższe – jeśli więc mamy taką możliwość, warto zdecydować się na jego budowę w swoim domu.

Strop monolityczny – jak wyglądają koszty jego budowy?

Strop monolityczny to bardziej skomplikowany i droższy od poprzedniego rodzaj krycia. Do jego wykonania niezbędne jest zrobienie pełnego deskowania, zbrojenia oraz użycie mieszanki betonowej C20/25. Ważną kwestią jest tu konieczność wypożyczenia szalunków (chyba że mamy własne), co stanowi koszt w wysokości ok. 0,6 zł/m2 za dobę – przy czym trzeba się liczyć z tym, że będą nam one potrzebne przez min. 2-3 tygodnie. Doliczyć należy również koszty materiałów – samo zbrojenie wyniesie nas ok. 3 zł/kg (na jeden metr kwadratowy dachu potrzeba ok. 30 stali), natomiast beton kosztuje ok. 230 zł/m3. Jeżeli chodzi o cenę robocizny, to liczyć się musimy z kosztami w wysokości ok. 85 zł/m2. Ostatecznie budowa stropu monolitycznego wychodzi więc sporo drożej niż gęstożebrowego.

Warto pamiętać, że przedstawione tu koszty są oczywiście tylko szacunkowe. W praktyce to, ile wyniesie nas budowa stropu, zależeć będzie od szeregu różnych czynników. Należy też mieć na uwadze, że choć koszty są bardzo ważne, to nie powinny nam one przysłonić innych, równie istotnych spraw – takich jak solidność konstrukcji, jej właściwości termoizolacyjne czy zdolność do tłumienia dźwięków. Mamy nadzieję, że nasz tekst choć odrobinę ułatwi Ci podjęcie ostatecznej decyzji.

Porad dotyczących kosztów stropów udzielili nam specjaliści z portalu o domu i ogrodzie Hmag.pl