fbpx

Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza – funkcje i parametry

Każdy oczyszczacz powietrza posiada liczne funkcje oraz parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Jednym z kluczowych aspektów jest system filtrowania. Najważniejsze jest to, jak przeciwdziała smogowi, ale również czy łapie kurz, pochłania zapachy itd.
Ważne jest także nawilżanie powietrza. Nie każdy oczyszczacz posiada tę funkcję. Warto pamiętać, że im większy pojemnik na wodę, tym lepiej – nie będziemy musieli napełniać go kilka razy dziennie, a urządzenie będzie działać sprawnie i bez naszych częstych interwencji.
Ciekawą opcją jest możliwość zakupu oczyszczacza jonizującego powietrze i posiadającego lampę UV. Jonizator będzie uzupełniał powietrze jonami ujemnymi, co jest szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których umieszczono wiele urządzeń elektronicznych (wytwarzają one jony dodatnie). Lampa UV pozwoli z kolei pozbyć się wirusów, grzybów, bakterii i – ku uciesze alergików – roztoczy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność oczyszczacza. Większość takich urządzeń jest przeznaczona dla konkretnych metraży (chodzi zarówno o sam metraż, jak i o wysokość pokoju). Oczyszczacz, który będzie zbyt słaby dla danego pomieszczenia, nie zdoła nam pomóc i efektywnie oczyścić powietrza.

Czy droższy na pewno znaczy lepszy?

Wymienione powyżej funkcje i parametry powinny pomóc ustalić, czego dokładnie oczekujemy od oczyszczacza powietrza. Każdy producent dokładnie opisuje swoje urządzenie, dzięki czemu bez większego problemu odnajdziemy idealne rozwiązanie dla siebie.
Należy dokładnie przestudiować funkcje i parametry, mając na uwadze to, że oczyszczacze spełniające podobne funkcje potrafią się znacznie różnić od siebie ceną (nawet dwukrotnie!). Tak jak w przypadku wielu innych produktów, niekiedy płaci się po prostu za firmę i logo. Z czasem jednak pojawiają się kolejne koszty i okazuje się, że dany egzemplarz jest po prostu droższy w eksploatacji – należy to wkalkulować w nasz budżet.

Materiały eksploatacyjne, czyli dodatkowe koszty

Trzeba pamiętać, że poza samym zakupem oczyszczacza, pojawią się też koszty materiałów eksploatacyjnych, tj. różnych filtrów. Po zgłębieniu tematu można dojść do zaskakujących wniosków: tańszy oczyszczacz po upływie kilku lat może w ostatecznym rozrachunku kosztować nas więcej. Należy dokładnie się nad tym zastanowić, by nie przepłacić.
Reasumując, solidny oczyszczacz powietrza będzie kosztował około 1300-1500 zł. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie kosztujące więcej, zazwyczaj mamy pewność, że koszty eksploatacji będziemy ponosić rzadziej.