fbpx

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Co to jest dom pasywny?

Definicja domu pasywnego nie jest prosta do wyjaśnienia. W uproszczeniu można powiedzieć, że za dom pasywny uznaje się taki budynek, którego roczne zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. Dzięki temu można mieć pewność, że koszty ogrzania takiej powierzchni zostaną maksymalnie zredukowane. Natomiast domy energooszczędne to takie, które na ogrzanie potrzebują nawet 40 kWh/m2. To porównanie obrazuje, jak doskonale szczelny i świetnie zaizolowany musi być dom pasywny.

Projekt domu pasywnego

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Dom pasywny wymaga specjalnego projektu. Tylko na tym etapie można bowiem ograniczyć uciekanie ciepła, czy stworzyć konstrukcję, która będzie idealnie izolowana. Takie domy buduje się zazwyczaj na prostym planie prostokąta lub kwadratu, bez jakichkolwiek krużganków czy balkonów. Wszystko po to, by nie powodować dodatkowych strat ciepła. Co więcej, okna w domu pasywnym zazwyczaj znajdują się od strony południowej tak, aby w jak największym stopniu ogrzać pomieszczenia. Natomiast od strony północnej umieszcza się przeważnie garaże oraz sanitariaty. Wszystko po to, aby zwiększyć samodzielne ogrzewanie domu.

Koszt materiałów domu pasywnego

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Analizując koszt budowy domu pasywnego, należy wziąć pod uwagę wszystkie etapy powstawania takiego budynku, od projektu, który wymaga specjalistycznej wiedzy architektów, poprzez materiały, które muszą być wysokiej jakości, a także dodatkowe usprawnienia, które pomogą odzyskiwać ciepło. Warto zwrócić również uwagę, że przy budowie domu energooszczędnego koszty materiałów i budowy są wyższe niż w przypadku zwyczajnych, standardowych domów. Ponadto, domy pasywne od strony południowej mają liczne przeszklenia, co z pewnością bardzo podnosi ich cenę.

Dom pasywny w liczbach

Ile kosztuje budowa domu pasywnego?

Przechodząc do konkretów, szacuje się, że dom pasywny jest droższy od domu energooszczędnego o ok 20-30%, a od domu klasycznego, tradycyjnego bez odnawialnych źródeł energii nawet o 50%. Aby dom mógł być samowystarczalny energetycznie, musi jednak zostać wyposażony w odnawialne źródła energii, których instalacja jest wciąż bardzo droga. Przy obecnie panujących cenach na rynku można stwierdzić, że budowa małego domu pasywnego w stanie deweloperskim (bez wykończenia, jedynie z urządzeniami służącymi do odzyskiwania energii) może oscylować w okolicach kwoty 500-600 tysięcy złotych). To powoduje, że niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję.