fbpx

Gres szkliwiony a polerowany – zalety, wady, parametry

Gres szkliwiony czy polerowany? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które rozpoczynają remont. Choć różnice między tymi płytkami mogą wydawać się oczywiste, to w praktyce nie chodzi tylko o wygląd powierzchni. Warto zapoznać się z procesem ich wytwarzania, by znać wady i zalety obu rodzajów.

Czym jest gres?

Gres to nazwa płytek kamiennych. Powstają one podczas prasowania pod ciśnieniem 500-800kg/m2 (aby ujednolicić ich powierzchnię) i wypalania w temperaturze powyżej 1200°C. Dzięki temu materiał zagęszcza się i staje się niezwykle odporny na wiele czynników. Jednakże dobrze jest wcześniej ustalić miejsce, w którym zostaną przyklejone płytki gresowe. Szkliwione sprawdzą się lepiej w innych okolicznościach, niż polerowane. 

Gres polerowany czy szkliwiony – cechy

Oba rodzaje płytek są mrozoodporne, bardzo wytrzymałe i nadające się do praktycznie każdego pomieszczenia wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. W zależności od projektu i zamierzonego efektu dobierane są odpowiedni wzór oraz struktura. Możliwości stworzenia różnych kombinacji są praktycznie nieograniczone. W ofertach sklepów budowlanych można zobaczyć ich różnorodność w postaci wykończenia czy rozmiaru. W zależności od potrzeb gres dostępny jest w kształcie kwadratu, wąskich lub szerokich prostokątów. Modnym wzorem stała się też płytka podobna do plastra miodu (inna nazwa to heksagon). Jeżeli chodzi o najpopularniejsze wzory, to z pewnością króluje drewno, marmur oraz imitacja betonu. Naturalność, stonowanie i precyzyjne dopasowanie, to elementy, które posiadają najlepiej sprzedające się płytki. Gres szkliwiony czy polerowany pochwalić się może dużym zainteresowaniem wśród klientów, nawet tych bardzo wymagających.

Pomieszczenie a rodzaj gresu 

Już wiadomo, że w każdym pomieszczeniu można przykleić gres polerowany, szkliwiony lub w innym wykończeniu. Istnieją jednak pewne wady, które ułatwiają dobór rodzaju konkretnego modelu do danej przestrzeni. 

Gres polerowany jest mniej odporny za wszelkiego rodzaju plamy. Kawa czy wino mogą trwale odbarwić płytkę. Dzieje się tak, ponieważ polerowanie zwiększa pory płytki i jej chłonność. Oczywiście można nabyć specjalne preparaty impregnujące bądź od razu producent impregnuje swój wyrób podczas produkcji. Ta wiedza przydaje się w momencie remontu kuchni bądź łazienki, gdzie wilgotność jest wyższa oraz istnieje ryzyko wylania mocno zabarwionych substancji. Co więcej, ma on tendencję do zarysowań. Wypolerowane płytki gresowe pięknie odbijają światło i przypominają taflę lustra. Jednakże wszelkie zarysowania i pęknięcia będą widoczne. 

Z kolei gres szkliwiony łatwiej jest uszkodzić w postaci odprysków i ukruszeń. Należy unikać przyklejania go tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo przechowywania ciężkich przedmiotów.

Co poleciłby w takim razie ekspert od budowy bądź architekt wnętrz? W salonie lub na ścianach łazienki świetnie wygląda gres polerowany rektyfikowany. Należy jednak pamiętać o tym, że wersja polerowana staje się niezwykle śliska, gdy pojawi się na niej woda. Osoby, które mieszkają z dziećmi, powinny zadbać o to, by nosiły skarpetki ze specjalnymi gumkami. Nie powinno się także myć podłogi w ich obecności. Natomiast dobrym rozwiązaniem będzie przyklejenie gresu szkliwionego na podłogę w kuchni, łazience, tarasie, czy na stopniach schodów. 

Gres szkliwiony w kuchni

Najczęściej z wymienionych wyżej pomieszczeń wybiera się gres szkliwiony do kuchni. Opinie użytkowników są zazwyczaj bardzo pozytywne. Łatwość w utrzymaniu czystości, brak ryzyka poślizgu oraz stresu przed zarysowaniem z pewnością przekonują do takiego rozwiązania. Dodatkowo bardzo wysoka odporność na wilgoć będzie kolejnym atutem dla tych, którzy nie posiadają zmywarki i korzystają ze zlewu albo mają pralkę w zabudowie kuchennej. Nie trzeba się wtedy przejmować zachlapaniem czy długotrwałym gotowaniem, które wytwarza parę. 

Kolejnym argumentem jest różnorodność wzorów, jaki oferuje gres szkliwiony. Kuchnia jest często sercem domu. Wspólne gotowanie, przyjmowanie gości, w pospiechu jedzone śniadania. Urządzona w konkretnym stylu i z pomysłem zawsze robi wrażenie na gościach, ale także niezmiennie podoba się domownikom. Dobrze dobrana podłoga i jej wzór mogą być bazą do przyszłych renowacji czy totalnych remontów. Warto zatem postawić na ten rodzaj płytek kamiennych. Poleca się na żywo oglądać gres szkliwiony. Opinie mogą być pomocne, ale ich widok i poczucie pod palcami struktury powinno być ważniejszym aspektem podczas wyboru.

Wymiary i cena gresów

Wymiary mogą się różnic ze względu na wzór wybranej płytki kamiennej w wersji polerowanej czy gresu szkliwionego. Ceny wahają się od niecałych 13 złotych za sztukę do nawet ponad 200 zł za m2. Należy wziąć pod uwagę liczbę płytek w opakowaniu oraz wielkość pomieszczenia. 

Czasem ludzie decydują się na zakup dużych egzemplarzy w wymiarach 60×119,5 cm, bądź 79,7x79x7 cm. Bardzo ciekawym kształtem są płytki w kształcie latawca. Wykorzystanie niestandardowych form może dodać mieszkaniu wyrazu i charakteru. Warto śledzić nowości i decydować się na odważne rozwiązania. 

Istnieje też alternatywa dla gresu szkliwionego i gresu polerowanego. Wymiary tych płytek mogą być dokładniejsze dzięki procesowi rektyfikowania. Polega on na docięciu boków płytek do konkretnego rozmiaru. Kalibracja na ogół jest idealna, więc artykuły rektyfikowane dają gwarancję dopasowania. Co więcej, pozwala to na minimalne wypełnienie przerw fugą. Dzięki temu ściana lub podłoga z gresu wydaje się być jednolita. 

Gres polerowany czy szkliwiony – co wybrać? Wymienione zostały wady i zalety obu rodzajów płytek. Podsumowując, gres szkliwiony jest odporny na zabrudzenia, zarysowania i jest antypoślizgowy. Sprawdzi się w pomieszczeniach, w których jest wilgotno lub często się z nich korzysta. Gres polerowany szkliwiony da efekt elegancji i odbicia lustrzanego. Będzie idealny do salonu czy dużych przestrzeni. Łatwo się go czyści, ale widać na nim każdą rysę. Taki rodzaj podłogi czy ścian można uwzględnić w projektach domów, w których nie mieszkają małe dzieci czy zwierzęta.