fbpx

Gniazdka elektryczne – przewodnik

Różne typy gniazdek

Gdziekolwiek znajdziemy się na świecie, możemy zauważyć różne typy gniazdek. Dla nas najistotniejsze są dwa rodzaje: typ E (stosowany w Polsce), typ F (preferowany przez naszych zachodnich sąsiadów). Pierwszy z nich posiada dwa otwory, do których możemy podłączyć przewód fazowy i neutralny oraz jeden bolec (nie zawsze) na uziemienie. Typ F różni się wyłącznie posiadaniem dwóch blaszek zamiast bolca, które pełnią tę samą rolę (uziemienie).

Gniazdko podtynkowe czy natynkowe?

Ze względu na rodzaj montażu możemy zakupić gniazdko podtynkowe lub natynkowe. Podtynkowe są najczęściej stosowane w mieszkaniach. Wymagają kucia ściany, zamieszczenia specjalnej puszki, ale za to odwdzięczają się nienagannym i dyskretnym wyglądem. Mogą być zarówno pojedyncze, jak i podwójne, posiadać ramkę, klapkę, różny kształt. Gniazda natynkowe stosuje się najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych lub garażach. Cała instalacja umieszczana jest na zewnętrz ściany, dlatego wątpliwości podlega jej wygląd. Ten rodzaj gniazdka elektrycznego najczęściej zaliczamy do hermetycznych (z klapką, która chroni przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi).

Szeroka oferta gniazdek elektrycznych

Dawniej nikt nie zastanawiał się jaki rodzaj wejścia na wtyczkę wybrać. Jeden typ miał rozmaite zastosowania. Aktualnie, wyróżniamy różne rodzaje ze względu na możliwość montażu i funkcje. Modne kuchnie z wyspą wymagają specjalnych gniazdek nablatowych, które wbudowane w blat, dyskretnie i wygodnie doprowadzą prąd do wszystkich niezbędnych sprzętów. Na rynku dostępne są również gniazdka z wyrzutnikiem wtyczki (ułatwiające wyjmowanie), a także z kluczem (dostępne wyłącznie dla specjalnych wtyczek). Jeśli myślimy o odtwarzaczu DVD, komputerze, telewizji, czy kinie domowym, to wspaniałym rozwiązaniem będą gniazda multimedialne, które pozwalają schować przewody. Posiadasz stare sprzęty i instalacje elektryczną, lecz nie masz możliwości ich wymiany? Warto zdecydować się na zakup gniazdka z włącznikiem różnicowoprądowym.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, bezwzględnie należy zapoznać się z ofertą gniazdek z zaślepkami. Świetnie zastąpią zatyczki, które częstą stają się męczące w ciągłym wyjmowaniu i ponownym wkładaniu. Gniazdka z zaślepkami chronią przed włożeniem palców czy przedmiotów przez dziecko. Rozważając montaż gniazdka w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, warto zdecydować się na gniazdko hermetyczne z uziemieniem. To najbezpieczniejszy wybór. Z kolei kupując gniazdko koniecznie zapoznaj się ze stopniem ochrony IP. To informacja, która odpowie na pytanie: jak odporne jest gniazdko na czynniki zewnętrzne (wodę, ciała stałe).