fbpx

Gładź czy kartongips – czym wyrównać ściany?

Brak kąta prostego, ściany chropowate, nierówne czy z ubytkami – to koszmar dla właścicieli mieszkań, którzy chcą je wyremontować. Na krzywych ścianach farba ma inny kolor niż na próbnikach, nie przyklei się równo tapety czy nie powiesi półek. Mebli też się nie dosunie, bo uwidocznią się nieestetyczne szpary. Zatem czym wyrównać ściany? Czy lepiej zainwestować w kolejne kilogramy tynku i gładzi, czy lepiej postawić na popularny regips?

Tynkowanie a płyty kartonowo-gipsowe

Warto zapoznać się z zaletami i wadami obu metod, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Przede wszystkim różnicą jest nakład pracy i koszty. Kartongips jest zdecydowanie tańszy, niż gips oraz akcesoria do jego gładzenia czy przygotowania ściany. Co więcej, dzięki mocowaniu na specjalnych stelażach, płyty montuje się dużo szybciej. Nie muszą też schnąć – w przeciwieństwie do ścian tynkowanych. Prace budowlane trwają zatem znacznie krócej. Ich zaletą jest również możliwość zamaskowania naprawdę krzywych i nierównych ścian, gdzie kładzenie gładzi nie ma większego sensu. Co więcej, łatwo je ciąć, co sprawia, że w przyszłości wszelkie przeróbki mogą być łatwiejsze.

Niestety, te popularne płyty mają też wady. Regips bardzo łatwo można uszkodzić. Nawet niewielkie uderzenie sprawi, że pojawi się wgniecenie, a w najgorszym wypadku dziura. Dla osób, które nie chcą martwić się i zbytnio uważać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie gładź. Szczególnie w pokojach dziecięcych, gdzie o różnego rodzaju wypadki nietrudno.

Montaż płyt gipsowych – w których pomieszczeniach się sprawdzi?

Z pewnością kartongips może zostać przyklejony lub zamocowany w salonach, kuchni czy przedpokoju. Bardzo często wykorzystywany jest także na sufity podwieszane. Uważać trzeba jednak na pomieszczenia, w których panuje duża wilgotność. Jednak są specjalne odmiany płyt gipsowych do łazienek czy nawet basenów. Są one wodoodporne, pokryte specjalnymi włóknami oraz powłokami, które zapobiegają pojawianiu się pleśni, grzybów i nie tracą swojej wytrzymałości. 

Gładź a kartongips – jak różni się ich nośność?

Tutaj należy pamiętać, że bazą pod gładź i płytę gipsowo-kartonową jest zwykle ściana ceglana czy betonowa. Gładź umożliwi powieszenie naprawdę ciężkich przedmiotów, takich jak telewizor czy masywne kinkiety. Tak naprawdę nie ma tutaj ograniczeń. W przypadku płyt gipsowych trzeba być ostrożnym. Bez problemu powiesić można na nich ramki ze zdjęciami czy półki, które nie będą mocno obciążone. Na bardziej masywne rzeczy przydadzą się zestawy z długimi śrubami i kołkami rozporowymi. Warto pamiętać, że między ścianą a kartongipsem jest jeszcze przestrzeń, stąd odpowiedni wymiar śrub jest niezwykle ważny. Nie ma jednakże problemu z przyklejeniem do płyt gipsowych płytek czy kafli.

Podsumowując, z płyt gipsowych będą zadowoleni ci, którzy nie mają dużego budżetu oraz czasu na remont. Dobrym rozwiązaniem będą one też dla zaznajomionych z budowlanką i chcących wykonać remont własnymi rękoma bez dużego nakładu pracy. Kartongips sprawdzi się też w mieszkaniach w starych kamienicach i blokach, gdzie ściany z reguły mocno odbiegają od pionów czy kątów prostych. Natomiast tynk i gładź będą idealnym wyborem do domów czy mieszkań deweloperskich, gdzie nie ma problemu z nierównościami, w związku z czym nie ma konieczności maskowania ich grubą warstwą tynku.