fbpx

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Zegary ścienne to gustowna i praktyczna forma wystroju domu, ale z pewnością można mieć kilka pytań o to, gdzie powiesić zegar i jak to zrobić prawidłowo. Mamy dla Was kilka przydatnych inspiracji i wskazówek, abyście mogli śmiało podejść do tego zadania. Pewne jest, że umieszczenie zegara ściennego w mieszkaniu pomaga śledzić czas, jak również może wnieść wiele stylu do pomieszczenia. Zatem zegar ścienny to wyposażenie, które funkcjonuje jako dekoracyjna i funkcjonalna część wystroju domu – stąd nie powinno się jego lokalizacji pozostawiać przypadkowi.

Gdzie powiesić zegar: wskazówki ogólne

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Wieszanie zegara ściennego jest odrobinę skomplikowane właśnie dlatego, że wydaje się banalne. Zdaniem specjalistów zegar do mieszkania najlepiej prezentuje się w następujących miejscach:

Inną ogólną wskazówką jest to, by starać się ulokować zegar naprzeciwko okna lub drzwi, albo i to, by przy umiejscowieniu zegara brać pod uwagę zasady Feng Shui. Oczywiście koniec końców jest to kwestią indywidualnych preferencji, jak i samego planu wnętrza – niemniej jednak warto mieć te ogólne wskazówki na uwadze.

W jakim pokoju zegar sprawdzi się najlepiej?

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Przyciągające wzrok zegary ścienne umieszczone w widocznym miejscu najczęściej używanego pomieszczenia jak salon, czy kuchnia ułatwiają określenie, która jest godzina, bez polegania na smartfonie, zegarku i zgadywaniu. Dodatkowo zegar ścienny właśnie w tym miejscu mieszkania dodaje odrobinę szyku wystrojowi pokoju. Przyjrzyjmy się bliżej poprzednim, ogólnym wskazówkom, które pomogą wybrać najlepsze miejsce na powieszenie zegara ściennego w salonie, kuchni bądź innym ruchliwym miejscu Twojego mieszkania. 

Umiejscowienie zegara zgodnie z zasadami Feng Shui

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Zgodnie ze sztuką Feng Shui najlepiej jest ustawić zegar ścienny skierowany w jednym z tych kierunków:

  • północny,
  • wschodni,
  • północno-wschodni.

Chińczycy praktykujący Feng Shui uważają, że ponieważ zegar (w ich języku) brzmi podobnie do słowa śmierć, nie jest najlepszym pomysłem umieszczać go w centralnej części salonu. W Feng Shui kształt, materiał konstrukcyjny i kolor zegara odzwierciedlają jego połączenie z żywiołami i energią Ziemi. Zgodnie z wystrojem Fen Shui, zegar w kształcie kwadratu, (byle nie za duży) najlepiej nadaje się do salonu. 

Kolor jest również istotnym czynnikiem dla Feng Shui, jeśli chodzi o lokalizację zegara, stąd być może jeśli go nie posiadasz, warto zapoznać się z tymi wskazówkami i w pierwszej kolejności zastanowić się jak wybrać zegar według tego klucza. Zegar ścienny w kolorze czerwonym, fioletowym lub pomarańczowym odnosi się do elementu ognia i należy go umieścić w południowym punkcie pomieszczenia. Umieszczenie zegara na wschodzie lub południowym wschodzie jest połączone z elementem drewnianym, co jest preferowanym miejscem dla zegara w kolorze zielonym lub cyjanowym. Nie zaleca się umieszczania zegara na północy lub zachodzie, ponieważ przynosi to pecha. 

Zegar ścienny nad kanapą

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Wieszanie zegara ściennego nad kanapą może być odradzane przez praktyków Feng Shui ze względu na przekonanie, że wywołuje to niepokój. Jednak możesz powiesić zegar nad kanapą, aby zwiększyć atrakcyjność wizualną, sprawiając, że zegar będzie widoczny z drzwi lub z dowolnego miejsca w pokoju. Zachowaj ostrożność, wieszając ponadwymiarowy lub ciężki zegar ścienny nad kanapą – więcej o tym wkrótce. 

Zegar ścienny nad małym stolikiem lub regałem 

Gdzie powiesić zegar w mieszkaniu?

Zrób mocne wizualne oświadczenie stylu w swoim mieszkaniu – zdecyduj się na zawieszenie ponadwymiarowego, dekoracyjnego zegara ściennego nad małym stolikiem, półką lub regałem. Możesz pomóc zrównoważyć efekt, umieszczając dzieła sztuki lub rośliny z boku zegarka. Użyj kolorów, struktury i różnych kształtów mebli i akcesoriów wraz z wykończeniem ścian, aby uzyskać spójny, przyjemny dla oka wygląd.