fbpx

Fundamenty na palach — metody, rodzaje wykonywania pali fundamentowych


Pale fundamentowe są nieodłączną częścią budownictwa. To właśnie dzięki tej technologii wykonać można precyzyjne posadowienie budynku. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić, jakie są najpopularniejsze metody palowania oraz jakie pale fundamentowe wyróżniamy. Jeśli ciekawi Was ten temat, to zapraszamy do czytania.

Czym są pale fundamentowe? 

Pale fundamentowe to jedne z elementów konstrukcyjnych, które wykorzystuje się w budownictwie. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je do fundamentowania pod budynki. Pale pozwalają przenosić obciążenia z budynku na głębsze warstwy gruntu, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardziej stabilna. Pale fundamentowe są szeroko wykorzystywane w geotechnice, na Keller.com.pl znajdziecie przykładowe realizacje projektów budowlanych z wykorzystaniem właśnie tej technologii. Pale fundamentowe pozwalają na realizację projektów budowlanych, czy deweloperskich w miejscach, które jeszcze jakiś czas temu mogły nie nadawać się  do budowy, ze względu na złe warunki gruntowe.

Rodzaje pali fundamentowych

Obecnie wyróżnić możemy wiele różnych pal do fundamentowania, można je nawet podzielić ze względu na sposób wykonania, przede wszystkim wyróżniamy pale przemieszczeniowe, oraz te, instalowane po wydobyciu gruntu. Pale przemieszczeniowe można podzielić na takie, które wykonane są z gotowych elementów, oraz takie, które są formowane w gruncie, wyróżniamy pale:

  • rurowe zamknięte,
  • żelbetowe prefabrykowane,
  • drewniane,
  • z tworzyw sztucznych,
  • Vibro,
  • Atlas,
  • Omega.

Warto także wymienić tu pale wkręcane, rurowe otwarte oraz takie, wykonane z profili stalowych

Najpopularniejsze metody palowania

Z kolei jeśli chodzi o metody palowania, to możemy podzielić je na wbijane lub wwiercane. Naszym zdaniem to właśnie ogromna zaleta pali fundamentowych, dzięki temu, że istnieje wiele różnych technik palowania, można je jak najlepiej dopasować do danych warunków gruntowych, czy do specyfiki obiektu. Niektóre miejsca na budowę będą wymagały bardziej skomplikowanych technologii, fundamentowanie pod budowę może być trudno w miejscach w niewielkiej odległości od budynków mieszkalnych, czy w okolicach przyrody.  

Jakie są zalety fundamentów na palach?

Z pali fundamentowych korzysta się wtedy, kiedy inne metody fundamentowania zawodzą. Pale przemieszczeniowe mają szereg zalet, przede wszystkim pozwalają one ustabilizować słaby grunt, zmniejszają one także ryzyko osiadania budynku. Poza tym są one niezwykle wygodne w budownictwie, ponieważ szybko się je montuje, a przy tym nie generują dużo hałasu! Warto dodać, że fundamenty na palach często lepiej radzą sobie z działaniem sił sejsmicznych niż te tradycyjne, co jest ważne w regionach narażonych na trzęsienia ziemi.

Mamy nadzieję, że udało nam się bliżej przybliżyć Wam metody fundamentowania z wykorzystaniem palów. Co myślicie o tej technice budowlanej? Słyszeliście o niej kiedyś?