fbpx

Fototapeta do łazienki – na jaką się zdecydować?

Jedną z opcji na wykończenie ścian w łazience jest wykorzystanie fototapety. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które okazuje się opłacalna pod względem finansowym, a także daje duże możliwości, jeśli chodzi o adaptację pomieszczenia. Fototapety do łazienki można dobrać na różne sposoby, tak by pasowały do skrajnie odmiennych rodzajów aranżacji wnętrza. Odpowiedź na pytanie, jaka fototapeta do łazienki będzie optymalna, nie dotyczy jednak tylko kwestii wizualnych, gdyż najważniejsze w tym kontekście jest dobranie odpowiedniego rodzaju fototapety.

Rodzaje fototapet do łazienki

Producenci wykonują fototapety w różnych wersjach. Różnią się one materiałem wykonania, który bardzo mocno wpływa na ich parametry techniczne. Najpowszechniejsze są fototapety, takie jak:

  • papierowe,
  • foliowe,
  • winylowe,
  • lateksowe.

Nie wszystkie z nich nadają się jednak do łazienki, co trzeba uwzględnić przy wyborze, nawet gdy akurat, któryś z modeli pasuje wizualnie. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje duża wilgoć, a ponadto często trzeba czyścić ściany ze względu na gromadzące się zabrudzenia. Dlatego też powierzchnia ścian musi być wykonana z takiego materiału, który jest całkowicie odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu w czystości. Z tego powodu fototapety papierowe kompletnie nie nadają się do łazienki, gdyż bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Wersje lateksowe są nieco bardziej odporne na wilgoć, jednak nie na tyle by można było je montować w łazience.

Do łazienki nadają się więc tylko fototapety foliowe i winylowe. Są one wystarczająco wytrzymałe, by nie ulec przypadkowemu uszkodzeniu mechanicznemu, a jednocześnie odporne na wilgoć. Można je również bardzo łatwo zachować w czystości. Fototapetę z takiego materiału wystarczy przetrzeć szmatką lub szmatką zmoczoną w wodzie z lekkim detergentem, by ściana została całkowicie wyczyszczona. Wersje winylowe i foliowe wytrzymują nawet w wilgotnych pomieszczeniach wiele lat, nie ulegając uszkodzeniom. Można pokusić się również o specjalne naklejki i szablony, czy klasyczne tapety, ale dopasowane do tego typu wnętrz.

Jaki kolor fototapety do łazienki wybrać?

Wybierając fototapetę do łazienki, można zastosować bardzo wiele wzorów. Ta technika pozwala właściwie na dowolną aranżację, gdyż od strony technicznej nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować dowolny wzór. Jeśli ktoś jeszcze nie ma zaplanowanego dokładnego projektu, to warto uwzględnić taką kolorystykę, która nie będzie bardzo jasna, ani bardzo ciemna. W łazience często trudno zadbać o należytą czystość, gdyż ściany szybko się brudzą, chociażby od pary wodnej. Jeśli będą pokryte kolorową fototapetą, wszelkie nieczystości będą o wiele mniej widoczne. W pełni wykorzystując możliwości, które dają fototapety, warto zdecydować się na jakiś duży i wielokolorowy wzór. 

Czy fototapety są wytrzymałe?

Biorąc pod uwagę, w jaki sposób produkuje się dzisiejsze fototapety, nie ma obawy, że pieczołowicie dobierany wzór po kilku latach ulegnie zniszczeniu lub wyblaknie. Fototapety, które nie zostaną zniszczone mechanicznie, zachowują swoje pierwotne kolory przez długie lata i nie wyblakną nawet trochę, przez co wzór będzie ciągle idealnie widoczny. Wystarczy utrzymać je w czystości. 

Powiązane wpisy