fbpx

Firanki na wymiar – jak ozdobić okno?

Mówiąc o dekoracjach jadalni, kuchni czy salonów często myślimy przede wszystkim o wiszących na ścianach obrazach i zdjęciach. Jednak oryginalną ozdobą wnętrza może się stać także… okno. Urokliwy widok z okna na rozciągającą się po horyzont łąkę czy zieleń liści na drzewach spowoduje, że pomieszczenie nabierze zupełnie innego, przyjemnego klimatu. I chociaż czysta szyba w oknie i wpadające do wnętrza promienie słoneczne wniosą robią fantastyczne wrażenie, dobrym rozwiązaniem może być dodatkowe ozdobienie okna w kuchni, salonie czy jadalni. Jak to zrobić? Na przykład wieszając oryginalne firanki na wymiar!

Firana jako ozdoba do okna – dlaczego warto na nie postawić?

Zanim opowiemy o tym, jak wybrać firanki szyte na wymiar i jak dopasować ich rozmiar do okna w domu, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto zawiesić firany w oknie kuchennym, jadalnianym czy salonowym? Oczywiście, dzisiaj firanki traktowane są przede wszystkim jako ozdoba do okna – subtelna, jak w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych firan gładkich, lub bardziej okazała, jak w przypadku nieco grubszych firanek zdobionymi wzorami i koronkami. Jednak walory estetyczne to nie wszystko, co mają do zaoferowania te tkaniny.

Firanki pełnią również funkcję praktyczną. Co prawda raczej nie używamy ich już, tak jak wiele lat temu, do chronienia naszych domostw przed insektami, ale i tak bywają bardzo przydatne. Przede wszystkim umożliwiają one stłumienie wpadających do wnętrza promieni słonecznych, które latem, w czasie upałów, potrafią bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nawet cienkie i gładkie, zwisające do samej podłogi firany, mogą w znacznym stopniu ograniczyć przedostawanie się do mieszkania czy domu silnych promieni słonecznych. Umożliwiają nam też ukrycie się przed wzrokiem sąsiadów czy osób spacerujących po ulicy.

Czy ta ozdoba okna w salonie lub kuchni ma jeszcze inne zalety? Firanki przydają się również w sytuacji, gdy latem siedzimy w domu przy otwartym oknie. Zwiewne, powiewające na wietrze tkaniny pomagają nieco ochłodzić powietrze w salonie, sypialni czy jadalni. Jak widać, firanki szyte na wymiar są rozwiązaniem bardzo przydatnym – zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Jest tylko jeden warunek – muszą być dobrze wybrane. Jak zatem wybrać firankę do sypialni, salonu czy jadalni?

Jak wybrać firanki do sypialni, salonu czy jadalni?

Materiałów, z których można uszyć firanki na wymiar, jest cała masa. Istnieją firany żakardowe, z woalu lub tiulu, gipiurowe czy markizety. Oczywiście to tylko kilka przykładów. Czym zatem różną się poszczególne modele? Przepuszczalnością światła, eleganckimi przeszyciami, bądź odpornością na zagniecenia. Firanki przepuszczające światło to te wykonane z woalu, tiulu, markizety i żakardu. Dzięki temu pokój zawsze będzie jasny i przytulny. Ważna jest tutaj wielkość oczek. Im większe, tym więcej światła wpadnie i będzie bardziej wyraźny widok za oknem. Nie oznacza to jednak, że przechodnie czy sąsiedzi będą widzieli środek mieszkania.

Dla osób, które szukają alternatywy dla białych, gładkich firanek, stworzono te gipiurowe, haftowane czy żakardowe. One najczęściej mają wyszyte piękne kwiaty, wzory geometryczne, pasy czy popularne esy-floresy. Dla tych, którzy lubią odrobinę błysku, świetnie sprawdzą się firanki ze srebrną nitką. Jeżeli materiał został już wybrany, to należy przejść do zakupu odpowiedniej długości.

W sypialni sprawdzą się firany, które będą pełniły przede wszystkim funkcje praktyczne – to znaczy, nie będą przepuszczały wiele światła i będą ochraniały przed wzrokiem sąsiadów. Najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście firany długie – do podłogi, lub takie, które elegancko będą się układały na panelach, tworząc jeszcze bardziej sypialniany klimat. Oczywiście, od tej reguły są wyjątki – jeśli planujemy zawieszenie w sypialni zasłon lub dysponujemy roletami zewnętrznymi, możemy zdecydować się na znacznie krótsze i bardziej prześwitujące firanki. Długie tkaniny będą też najlepszym rozwiązaniem w salonie. W pomieszczeniach urządzonych w minimalistycznym lub skandynawskim stylu sprawdzą się firany gładkie i jasne, natomiast we wnętrzach opierających się na stylu klasycznym, tradycyjnym lub retro, można postawić na bardziej ozdobne firany ze wzorami.

Jakie firanki do kuchni wybrać?

W kuchni warto zastosować nieco inne rozwiązania niż w salonie czy sypialni. Jako ozdoba okna w kuchni najlepiej sprawdzą się krótkie firanki sięgające do parapetu – i to z kilku powodów. Po pierwsze, długie, sięgające do podłogi firany mogłyby w kuchni po prostu przeszkadzać – w pomieszczeniu, w którym często krzątamy się od jednego kąta do drugiego, długie, opadające na panele czy płytki i narażone na poplamienia firany nie są tym, czego potrzebujemy najbardziej. Trzeba też pamiętać o tym, że na kuchennym parapecie bardzo często tworzymy mini-ogródek z ziołami i warzywami. W takim przypadku znacznie lepiej jest postawić na krótkie firanki do parapetu, które umożliwią swobodne pielęgnowanie, podlewanie i zrywanie ziół czy liści.

Nie można też zapomnieć o aspekcie estetycznym. Krótkie, sięgające do parapetu firanki – nawet delikatnie zdobione wzorkami czy koronkami – będą po prostu lepszym wyborem do prowansalskiej lub rustykalnej kuchni oraz tradycyjnej jadalni.

Jak mierzyć firanki, by były idealnie dopasowane?

Jeśli decydujemy się na firanki szyte na wymiar, musimy dokładnie zmierzyć, jak tkanina będzie idealna – w końcu zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie firany nie będą się prezentowały dobrze. Do podania są dwie miary – długość oraz szerokość. Z długością nie powinno być większych problemów. Należy zmierzyć ją od połowy żabki do momentu, w którym chcemy, aby się zakończyła. Przyjęło się, że firanki do okien z parapetami kończą się nad nimi (około 2 cm nad parapetem) bądź pod nimi (z 5-10 cm). W przypadku okien sięgających podłogi, zakończenie firanek zwykle jest około 2 cm nad nią. Większe pole do wyboru mamy, jeśli decydujemy się na zasłony, które mają opadać na podłogę, lub chcemy osiągnąć efekt drapowania, powinniśmy dodać od 5 do nawet 20 centymetrów. Pamiętajmy też, że do osiągniętego pomiaru należy doliczyć długość na wykończenie tkaniny – przyjmuje się, że powinno to być około 5 centymetrów na górze i 20 centymetrów u dołu.

Pomiar szerokości tylko z pozoru wydaje się skomplikowany. Podstawą jest długość karnisza. Później należy doliczyć materiał w przypadku marszczeń. Jeżeli w planach jest marszczenie tradycyjne, czyli podwójne, to trzeba zamówić tkaninę o szerokości dwukrotnie większej niż długość karnisza. Analogicznie robimy dla większej ilości marszczeń. Uwzględnić jeszcze trzeba obszycia oraz taśmę wykańczającą.

Oczywiście, tutaj pojawia się dodatkowe pytanie – jak długi powinien być karnisz na firany? To zależy od wymiarów wnęki okiennej. Karnisz powinien dobrze wyglądać, a także umożliwiać rozsunięcie zawieszonych na nim tkanin tak, by bez problemu można było odsłonić całą szybę. Generalnie uznaje się, że karnisze powinny być o około 20-30 centymetrów szersze z obu stron od wnęki okiennej, czyli w sumie mieć szerokość o 40-60 centymetrów większą niż wnęka. Karnisze powinny być nieco szersze, jeśli nad oknem zamierzamy zawiesić nie tylko firany, ale też zasłony. Montuje się go natomiast kilka centymetrów nad wnęką – najczęściej od 5 do 7 centymetrów.

Jak upiąć firanki?

Same, zwisające firany coraz częściej nam nie wystarczają, dlatego regularnie próbujemy rozwiązań nowych i takich, które popularnością cieszyły się wiele lat temu w wiejskich domostwach. Dlatego bardzo często można spotkać się z fantazyjnym upięciem firan. Zwykle, proste firany w oknach są mało efektowne i często zasłaniają piękny widok. Warto zatem poznać różne sposoby na ozdobne wiązania czy kroje.

Popularną metodą jest spinanie firanek klamrami. Można spiąć je do lewego i prawego boku okna. Wtedy taśma czy klamra często jest przymocowana do ściany. Jeżeli okno jest duże, to zasłony mogą być przypięte do boków, a zasłona spięta ozdobną klamrą na środku. Zainteresowaniem cieszy się też asymetria w temacie podpinania. Można bawić się z różnymi długościami firan lub warstwami. Niektóre modele mają wszyte taśmy, które dają efekt ściągniętych do góry firanek. Nieustannie, zwłaszcza w klasycznych i tradycyjnych salonach, popularnością cieszą się firany z efektem drapowania, które zazwyczaj prezentują się bardzo okazale.

Jak ozdobić małe okno i drzwi balkonowe?

Wybór firan jest ogromny. Gładkie, ze wzorami, transparentne czy z błyszczącą nitką – każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust. Po zawieszeniu szytych na miarę firan okno będzie pięknie ozdobione, a widok nadal zapierający dech. Pojawia się jednak pytanie, jak postąpić z małymi oknami, które pozostawione bez dekoracji wyglądają nieco karykaturalnie? Małe okno najlepiej jest ozdobić krótką firanką, która będzie miała rozmiar proporcjonalny do niego. Wieszanie długiej firany na małym oknie będzie zresztą nie tylko nieestetyczne, ale również niepraktyczne – w końcu nie przebija się przez nie aż tyle słońca, by trzeba było wieszać długą tkaninę. Długa firana sięgająca do ziemi znakomicie sprawdzi się za to jako ozdoba okna balkonowego – tutaj jednak szczególnie musimy zadbać o długość karnisza, który powinien być wymierzony tak, by można było swobodnie szeroko otworzyć drzwi balkonowe.

Firany – tradycyjna i nowoczesna dekoracja okna

Jak widać, firany znakomicie sprawdzają się zarówno jako tradycyjna, jak również nowoczesna ozdoba okna w salonie, sypialni, kuchni czy jadalni. Jest to z jednej strony zasługa producentów, którzy oferują bardzo szeroki wybór minimalistycznych i zdobionych firanek na okna, a z drugiej – zmieniających się regularnie trendów aranżacyjnych, za którymi idą między innymi oryginalne sposoby na upinanie firanek. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy salon w stylu klasycznym, tradycyjną sypialnię czy urządzoną w skandynawskim stylu jadalnię, odpowiednio dobrane firany mogą stać się oryginalną dekoracją nie tylko okna, ale i całego wnętrza.