fbpx

Feng shui – czerp energię ze swojego domu!

W domu spędzamy większość naszego życia, dlatego to, że aranżacja czy umeblowanie poszczególnych pomieszczeń ma duży wpływ na nasze samopoczucie, nie jest żadną tajemnicą. Chyba znacznej większości z nas łatwiej jest pracować czy relaksować się w pokoju, który jest uporządkowany i w którym panuje nieskazitelny porządek. Ale czy wiesz, że odpowiedni rozkład mieszkania, położenie przedmiotów czy nasłonecznienie pomieszczeń mogą wpływać na twoje poczucie energii i harmonię? Poznaj zasady tej starożytnej chińskiej metody planowania przestrzeni i odkryj swój dom na nowo. Relaksuj się, odpoczywaj i działaj bardziej efektywnie, stosując metodę feng shui w domu.

Na czym polega feng shui?

Feng shui jest starożytną chińską filozofią, która ma na celu znalezienie równowagi i harmonii między żywiołami. Opisuje ona metody i praktyki, sprawiające, że człowiek lepiej czuje się w przestrzeni, w której przebywa poprzez przekazywanie i chłonięcie dobrej energii wypełniającej zarówno jego, jak również samo miejsce.

Feng shui to starożytna metoda planowania przestrzeni tak, by była zgodna ze środowiskiem. Ważne są tutaj kształty, które mają oddziaływać i pasować do otoczenia. W starożytnych Chinach ludzie wierzyli, że dobrze zaprojektowane miasto czy dom odstrasza złe duchy. W zrozumieniu zasad feng shui pomoże zrozumienie symboli wiatru i wody. Wiatr (feng) oznacza coś niewidzialnego, natomiast woda (shui) symbolizuje nieuchwytność. Połączenie tych dwóch znaczeń tworzy właśnie feng shui, czyli życiową energię czy istotę, która jest obecna, ale jest ona niewidzialna dla oczu i nieuchwytna.

Zasady feng shui są jednak opisywane w chińskiej literaturze bardzo precyzyjnie. Starożytni mieszkańcy Chin obecną w nas i wokół nas energię określali jako Qi (lub Chi). Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w domu, mieszkaniu, ogrodzie czy biurze, powinniśmy dążyć do odpowiedniego przepływu Qi w przestrzeni, co przekłada się na prawidłowe utrzymanie energii Qi w nas samych. To możemy osiągnąć właśnie poprzez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni. Tworząc aranżację mieszkania czy domu, trzeba być bardzo uważnym, ponieważ starożytni zwracali uwagę, że niepomyślną energię może wytwarzać zarówno chaotyczny, zbyt szybki przepływ Qi (tak zwany Sha-Qi), jak również zbyt wolny, któremu brakuje energii i życia.

Zasady feng shui – yin i yang

Z filozofią yin i yang prawdopodobnie spotkało się wielu z nas – w końcu koncepcja ta w starożytnych Chinach pojawiała się niezwykle często. Zakłada ona, że do osiągnięcia harmonii i porządku niezbędne jest zespolenie się dwóch przeciwieństw, które wzajemnie się uzupełniają. Filozofia yin yang znajduje zastosowanie między innymi w przyrodzie, medycynie czy ludzkiej psychice. Odgrywa dużą rolę także w projektowaniu przestrzeni mieszkalnej zgodnej z ideą feng shui.

Yin odnosi się do natury kobieciej i przypisane jej zostały bierność, słabość i chłód. Z kolei yang symbolizuje męskość, rozumianą tutaj jako aktywność, radość, ciepło i siłę. Jednak yin jak i yang dążą do równowagi swoich cech i nie istnieją bez siebie. Jak widać, feng shui ma wprowadzić do mieszkania harmonię i poczucie bezpieczeństwa oraz stabilizację. Projektując i urządzając dom, powinniśmy zatem dążyć do tego, by obie te strony były w naszej mieszkalnej przestrzeni obecne i wzajemnie się równoważyły.

Jak urządzić dom feng shui?

Zasady feng shui określają zarówno projekt całego domu, jak również aranżację poszczególnych pomieszczeń. Istnieje jednak kilka uniwersalnych i ogólnych wskazówek, które zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę. Najważniejszą z nich jest pamiętanie o wywodzącym się z filozofii taoistycznej systemie pięciu elementów, który odnosi się do cyklów natury, będących gwarantem harmonii i równowagi w przyrodzie. System pięciu elementów dotyczy kolejno ziemi, wody, ognia, drewna i metalu:

  • ziemia – w filozofii taoistycznej kojarzona jest z pożywieniem i dbaniem o siebie. Odpowiadają jej barwy żółci czy brązu oraz masywne, prostokątne formy. Element ziemi możemy do mieszkania wprowadzić, decydując się na żółte lub pomarańczowe dekoracje i ozdoby, lub masywne stoły czy biurka;
  • woda – jest przede wszystkim symbolem mądrości i odpowiadają jej czarne i granatowe barwy oraz kształty przypominające morskie fale. W domu sprawdzą się elementy ozdobne z motywami morskimi;
  • ogień – w starożytnej filozofii Chin symbolizuje pasję, energię i inspirację. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że kojarzy się z kolorami ostrej czerwieni czy połączeń pomarańczowo-żółtych. W domu ogień może być symbolizowany również przez mocne, ciepłe oświetlenie – zarówno główne, jak i punktowe;
  • drewno – symbolizuje witalność, zdrowie i rozwijanie się. Wbrew pozorom, drewno nie jest reprezentowane przez brąz, a przez odcienie zieleni czy turkusu. Najprostszym sposobem na „zaproszenie” tego elementu do domu jest posadzenie wysokich roślin doniczkowych;
  • metal – kojarzony jest przede wszystkim z pięknem, radością i doskonałością. Oczywiście odpowiadają mu odcienie bieli czy szarości. Jak wprowadzić element metalu do wnętrza? Za pomocą białych donic, prostych, minimalistycznych stolików kawowych czy nowoczesnych, metalicznych kloszów lamp.

Warto też przyjrzeć się dokładnie ośmiokątowi bagua, bo to właśnie on jest najpopularniejszym narzędziem do projektowania domu zgodnego z filozofią feng shui. Określa on różne dziedziny życia, które powinniśmy uwzględnić podczas aranżowania przestrzeni życiowej – karierę, wiedzę i mądrość, tradycję i rodzinę, pieniądze, sławę, zdrowie, związek i miłość, dzieci i twórczość oraz pomoc innym ludziom, przyjaźnie i podróże. Oktagon bagua nakłada się na kwadratowy lub prostokątny szkic domu i sprawdza, w którym miejscu należy zadbać o poszczególne aspekty jak np. położenie wejścia do mieszkania.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że każda dziedzina znajdująca się na mapie bagua ma przypisany żywioł czy materiał, o których mówiliśmy wyżej. Kariera reprezentowana jest przez wodę, wiedza i mądrość, zdrowie oraz miłość i związki – przez ziemię, pieniądze i rodzina – przez drzewo, sława – przez ogień, natomiast dzieci, twórczość, filantropia, przyjaźnie i podróże – przez metal. W pomieszczeniach, gdzie dominuje dana dziedzina, powinny znajdować się elementy związane z odpowiednim żywiołem czy materiałem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na okna, a szczególnie na ich czystość. Powinny być przejrzyste, bo są naszym, nomen omen, oknem na świat. Dzięki nim do środka wpada też naturalne światło czy relaksujące promienie słoneczne. Następnie należy pozbyć się z domu wszystkich rzeczy i mebli, które są zniszczone, nielubiane czy drażniące. Negatywne emocje trzeba usunąć, by wnętrze było przytulne.

Warto też wspomnieć o kilku koncepcjach projektowania wnętrz według feng shui:

  • meble powinny być dosunięte do ściany. To powoduje, że mieszkańcy mają poczucie bezpieczeństwa;
  • w salonie powinny dominować kolory ziemiste i neutralne, które wywołują w nas spokój;
  • kuchnia to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu i spożywa posiłki. Dobrze, jeśli jest oświetlona dziennym światłem i utrzymana w czystości;
  • warto też wspomnieć o feng shui w sypialni – zasady mówią, że nie należy wieszać zbyt dużych luster, gdyż odbijają światło, które jest powiązane z energią yang. W nocy w sypialni powinna panować siła yin, która wycisza, odpręża i jest odpowiedzialna za zdrowie;
  • rośliny powinny być zawsze podlane i odżywione. Ususzone okazy kojarzą się ze słabością i kruchością. Trzeba zatem obrywać uschnięte listki lub wyrzucić ususzone wiązanki.

Feng shui na przyciąganie pieniędzy i szczęście rodzinne – czy to działa?

Co tak naprawdę zyskamy stosując feng shui w domu? Pieniądze, kariera, zdrowie i szczęście rodzinne… starożytna filozofia kusi nas swoimi obietnicami spokojnego życia i dobrobytu. Z drugiej strony, nie ma co ukrywać tego, że wielu osobom zarówno zasady feng shui, jak również filozofia yin i yang czy metody projektowe z ośmiokątem bagua będą wydawały się egzotycznym wymysłem, niemającym wiele wspólnego z tym, jak będzie wyglądało nasze rzeczywiste życie. Czy zatem warto podporządkowywać przestrzeń mieszkalną pod filozofie sprzed tysięcy lat?

Oczywiście, nawet jeśli perfekcyjnie zastosujemy wszystkie metody i wskazówki feng shui, bogactwo, kariera, zdrowie i szczęśliwy związek nie spadną nam z nieba. Warto jednak pamiętać o tym, że feng shui ma bardziej przyziemne znaczenie – i to niezależnie od tego, czy wierzymy w krążącą wokół i w nas energię Qi, czy też nie.

W praktyce feng shui przekazuje nam wskazówki bardzo uniwersalne. Starożytna chińska filozofia mówi nam, by podczas projektowania przestrzeni mieszkalnej nie popadać w skrajności i podczas urządzania wnętrz zadbać o aspekty, które sprawiają, że przebywanie w zamkniętej przestrzeni będzie przyjemniejsze. Chodzi tu między innymi o porządek, czystość, odpowiednie oświetlenie domu, dostęp do naturalnego światła oraz obecność ozdób, dekoracji i roślin doniczkowych. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że czystość i porządek mają znaczny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak również zdrowie psychiczne. W odpowiednio urządzonej przestrzeni łatwiej nam się skupić, efektywnie pracować, relaksować się i wypoczywać. A to może już mieć znaczący wpływ na naszą karierę, zdrowie czy szczęście w związku. Feng shui to zatem metoda planowania przestrzeni, w której nie ma niczego zabraknąć. Osobom, którym zależy na dobrej energii w mieszkaniu, z pewnością pomogą specjaliści i konsultanci ds. feng shui.