fbpx

Drzwi garażowe różnych typów. Zalety, wady, zastosowanie

Bramy garażowe są dostępne w kilku wariantach konstrukcyjnych i wykończeniowych. Takie bogactwo wyboru skłania do zastanowienia się, który model sprawdzi się w danym miejscu. Co więcej, podjęcie jakiejkolwiek decyzji będzie przynosić skutki przez wiele lat. Na jaki model więc postawić?

Mechanizmy otwierania bram garażowych

Bramy garażowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem rozwarcia skrzydeł. Tę cechę należy uznać za najważniejszą, ponieważ od użycia mechanizmu zależy codzienny komfort korzystania z pomieszczenia. Co ważne, niektóre rodzaje drzwi nie nadają się do zastosowania w pewnych miejscach.

Uchylne bramy garażowe

Brama, którą można uchylić niczym drzwi do pokoju, to produkt prosty, a co za tym idzie, niemal niezawodny. Jedynymi ruchomymi elementami takich konstrukcji są zawiasy. Poza tym otwierają się one na zewnątrz. Z takiego modelu zadowolone będą głównie osoby mające wystarczająco dużo miejsca przed wjazdem.

Oprócz wersji otwieranych można kupić bramy garażowe, które uchylają się do góry. W przeciwieństwie do rozwieranych na bok takie modele dostępne są tylko w wersji jednoskrzydłowej. Dzięki osadzeniu na prowadnicach drzwi nie zajmują terenu przed wjazdem. Nadal jednak potrzeba dość dużej przestrzeni przed garażem – inaczej będą one zahaczać np. o gałęzie pobliskiego drzewa.

Segmentowe bramy garażowe

Wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na uchylanie bramy garażowej, sprawdzą się drzwi segmentowe. Jak wskazuje nazwa, składają się one z płatów materiału. Elastyczne słupki między nimi umożliwiają ich złożenie, a następnie wyprostowanie, gdy ruch zostanie zakończony.

Segmentowe bramy garażowe – podobnie jak wersje uchylane do góry – do rozwarcia potrzebują prowadnic. Po rozłożeniu odległość drzwi od ścian (lub dwóch w przypadku konstrukcji dwuskrzydłowych) nie jest duża, ale mimo wszystko nieco zmniejsza przestrzeń roboczą. Ta sama prawidłowość dotyczy modeli segmentowych uchylanych do góry.

Rolowane bramy garażowe

Jeśli priorytetem jest zakup drzwi, które zajmują jak najmniej miejsca, pozostaje montaż rolety. Bramy garażowe tego typu zwijają się do pojemnika umieszczonego nad wejściem. W ten sposób do dyspozycji zostaje przestrzeń zarówno przed wjazdem, jak i w budynku.

Producenci oferują drzwi w dwóch wariantach – kratowanym i pełnym. Pierwszy nadaje się tylko do montażu na parkingach publicznych. W prywatnych garażach trzeba jeszcze utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę. Pozwalają na to wyłącznie bramy zbudowane z listw bez prześwitów.

Zdalne otwieranie bram garażowych

Do otwierania bram garażowych czasem wystarczy siła mięśni lub wciśnięcie klawisza uruchamiającego napęd konstrukcji. Codzienną eksploatację drzwi da się jednak ułatwić, np. kontrolując ich ruch z większej odległości dzięki technologiom firmy Hörmann.

Osoby zainteresowane wyposażeniem swojej bramy garażowej o system zdalnego otwierania mogą wybierać między dwoma rozwiązaniami. Pierwsze to BiSecur, czyli zestaw składający się z pilota na fale radiowe i odbiornika przymocowanego do ściany garażu. Drugim jest BlueSecur pozwalający na sterowanie drzwiami przy pomocy aplikacji na smartfony z Androidem i iOS.

Drewniane i metalowe bramy garażowe – plusy i minusy

Ostatni krok to wybór wariantu wykończenia drzwi. Co ważne, ma on wpływ nie tylko na ich wygląd. W zależności od materiału jedne bramy garażowe lepiej zatrzymują ciepło w środku, a inne gorzej. Pod tym względem drewno jest lepsze od metalu i tworzyw sztucznych.

Aluminium, stal i surowce syntetyczne cechują się za to wyższą trwałością. Oznacza to, że takich drzwi nie trzeba impregnować tak jak wersji drewnianych. Pod względem walorów estetycznych odpowiedni model dla siebie znajdą zwolennicy wszystkich rodzajów bram garażowych. Co więcej, bogactwo wyboru pozwala dopasować je do wyglądu każdego budynku.