fbpx

Domofon – który wybrać i za ile go kupić?

Domofon – co to takiego?

Domofon składa się z dwóch elementów: kasety instalowanej w bramie, przy drzwiach lub przy wejściu do bloku oraz słuchawki montowanej w lokalu. Funkcja domofonu jest powszechnie znana – służy on do komunikacji na niewielkich odległościach. Domofon jest pewnego rodzaju ochroną dla domowników. Dzięki niemu możemy decydować, kogo chcemy wpuścić do środka.

Jak wybrać domofon?

Wybór domofonu opiera się na takich samych zasadach, jak wybór wszelkich innych rzeczy – musimy określić, co konkretnie jest nam potrzebne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość lokali w budynku. Im więcej mieszkań trzeba obsłużyć, tym bardziej skomplikowanego – i droższego – mechanizmu będziemy potrzebować. W domu jednorodzinnym nie warto decydować się na złożone domofony – tutaj najlepszym wyborem okaże się po prostu domofon jednorodzinny. Do wyboru mamy także dwurodzinny (do domów dwurodzinnych) i wielolokatorskich (do bloków, kamienic czy apartamentowców).

Nowsze modele posiadają karty magnetyczne, dzięki czemu nie potrzebujemy klucza czy kodu, by wejść do środka. Jeśli mowa o kodach, niektóre domofony posiadają szyfrator i są otwierane właśnie wpisywaniem kombinacji cyfr.

Rodzaje domofonów

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje domofonów.

  • Domofon analogowy – jeden z najpowszechniejszych i najprostszych rodzajów domofonów. Składa się z dwóch elementów: kasety (na zewnątrz) i słuchawki (wewnątrz). Ten typ domofonów świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gdzie nie są potrzebne skomplikowane mechanizmy, a ilość słuchawek nie przekracza dwóch.
  • Domofon cyfrowy – ten typ posiada tablicę cyfrową z nazwiskami mieszkańców lub numerami ich mieszkań. Do dyspozycji są przyciski oraz głośnik i mikrofon. Ten rodzaj domofonu jest doskonałym rozwiązaniem do bloków. Można z powodzeniem łączyć go z systemem ochrony. Nie musimy szukać w kieszeniach czy torbach klucza, bo domofon otworzy drzwi na specjalny kod.
  • Domofon analogowo-cyfrowy – to doskonała alternatywa dla osób, którym przypadły do gustu oba powyższe rodzaje domofonów. W tym przypadku słuchawka jest połączona ze znajdującą się na zewnątrz kasetą. Można dostać się do środka dzięki kodowi lub karcie magnetycznej.
  • Wideodomofon – ten rodzaj domofonu gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Poza funkcjami klasycznego domofonu, wideodomofon posiada kamerę oraz mały monitor, dzięki czemu nie tylko słyszymy, ale również widzimy, kto chce wejść do środka. Jeśli nie ma nas w domu, kamera rejestruje, kto w tym czasie próbował nas odwiedzić.

Istnieje wiele produktów, które różnią się funkcjami oraz cenami. Sami wiemy, czego potrzeba nam najbardziej i co pozwoli nam poczuć się bezpiecznie, dlatego warto zapoznać się z różnymi opcjami dostępnymi na rynku i wybrać najlepszą dla siebie.