fbpx

Czym kierować się przy zakupie firany do salonu?

Salon to pomieszczenie szczególnie ważne w każdym domu lub mieszkaniu. To właśnie w nim domownicy spędzają najwięcej czasu odpoczywając czy spożywając wspólne posiłki. Pokój dzienny jest także wizytówką mieszkania, ponieważ to w nim przyjmowani są goście i to właśnie w nim odbywają się wielogodzinne spotkania towarzyskie. Podczas aranżacji wnętrza, uwagę należy skupić na każdych, nawet najmniejszych detalach. Bardzo często okazuje się, że to właśnie one są kwintesencją całego wyglądu salonu. Jedną z największych trudności, podczas dekorowania salonu, okazuje się wystrój okien. Zakup odpowiednich firan, zasłon czy rolet to nie lada wyzwanie. Dobrze dobrane firany muszą pełnić dwie, bardzo istotne funkcje – dekoracyjną oraz funkcjonalną. 

Firany do salonu pełnią swego rodzaju blokadę. Idealnie osłaniają okna chroniąc przy tym wnętrze przed silnymi promieniami słonecznymi, które mogłyby utrudniać swobodne oglądanie telewizji czy czytanie książek. Dzięki firanom każdy domownik będzie mógł czuć się w salonie bardzo swobodnie, a przecież każdy potrzebuje komfortu i wygody w mieszkaniu. Firany będą idealnie osłaniały przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Przy zakupie warto jednak pamiętać, że jeśli jedynie firany będą pełniły w salonie funkcję ochronną, warto jest wybrać takie, które wykonane są z grubszego materiału. Cienkie firany mogą przepuszczać zbyt dużo światła, przez co pokój dzienny, szczególnie latem, będzie się zbyt mocno nagrzewał, a przebywanie w nim będzie bardzo uciążliwe i nieprzyjemne dla domowników. Grubszy materiał zapewni o wiele mniejszą przepuszczalność, dlatego też będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, a salon, z pewnością zachowa niższą temperaturę, dając przy tym domownikom idealne schronienie przed upalnymi popołudniami. 

Podczas zakupu firany do pokoju ważne jest także, aby dobrać jej odpowiedni design. Wpływa on na wygląd salonu, ponieważ źle dobrany wystrój okien będzie się bardzo rzucał w oczy i całkowicie zepsuje jego starannie wykonane wnętrze. To, jakie będą pasowały zależy w głównej mierze od tego w jakim stylu zostało zaaranżowane wnętrze pomieszczenia. Najbardziej popularne style, które obecnie znajdują się w praktycznie każdym mieszkaniu to oczywiście styl nowoczesny, oraz styl skandynawski. W obydwu główną cechą jest minimalizm i są one do siebie nieco podobne, jednak można znaleźć w nich różnice właśnie przy wystroju okien. W stylu nowoczesnym nie powinno się wybierać modeli firan z bogatymi zdobieniami. Jedyną ozdobą jaka pasowałaby w tym przypadku są delikatnie mieniące się nitki, jednak nie mogą one bardzo rzucać się w oczy. Najlepszym wyborem do tej aranżacji wnętrza są długie, najlepiej do samej podłogi, delikatne firany. Najbardziej pasują klasyczne, w kolorze białym lub kremowym. Dodają one wnętrzu klasy i elegancji, jednocześnie będąc cudowną i niepowtarzalną dekoracją. W przypadku stylu skandynawskiego, sytuacja jest troszeczkę inna. Oczywiście bardzo dobrze sprawdzą  się w nim firany takie jak w stylu nowoczesnym, jednak tutaj można troszkę bardziej zaszaleć. Bardzo dobrze wpasują się firany w delikatne wzory, jednak nie mogą one być zbyt silne i mocno wyróżniające się. 


Bardzo często osoby decydujące się na zakup firan zastanawiają się czy lepiej kupić firany gotowe czy szyte na miarę. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Plusem firan gotowych jest to, że są one dostępne „od ręki” i od razu mogą zdobić okno. Jednak w przypadku firanek szytych na miarę dużym atutem jest to, że na pewno będą one idealnie pasowały do okna oraz będą niepowtarzalne.

Powiązane wpisy