fbpx

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Wanna pozwala na wprowadzenie do łazienki odrobiny luksusu, ponieważ dzięki niej można stworzyć namiastkę domowego SPA. Wydawałoby się, że wybór wanny jest prosty, jednak aby znaleźć odpowiedni model do łazienki należy kierować się nie tylko gustem , ale także aspektami praktycznymi i parametrami takimi jak pojemność, wielkość oraz materiał, z którego została wykonana. 

Materiał wykonania wanny

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Bardzo popularnym materiałem do produkcji wanien jest akryl, który odznacza się dużą trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na środki chemiczne, które używane są często do czyszczenia łazienki. Zaletą wanien akrylowych jest także dobra izolacja termiczna, która sprawia, że ciepła woda będzie utrzymywała temperaturę przez długi okres czasu. Ponadto akrylowe wanny są niezwykle gładkie i ciepłe oraz łatwe w czyszczeniu, co sprawia że są idealną opcją dla osób, które nie przepadają za sprzątaniem łazienek. Dodatkowym urozmaiceniem, które coraz częściej oferują producenci jest  specjalna antybakteryjna powłoka, która powstaje podczas procesu produkcyjnego wanien akrylowych. Sprawia ona, że drobnoustroje na powierzchni wanny rozwijają się wolniej, co z  kolei pozwala na dłuższe zachowanie czystości. 

Wanny żeliwne i stalowe, ze względu na unikatowy wygląd wracają do łask a ich niepodważalnym atutem jest wysoka trwałość . Zaletą wanien żeliwnych jest przede wszystkim fakt, że utrzymują one temperaturę wody na stałym poziomie przez długi czas. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju wanny są bardzo ciężkie, co może przysporzyć kłopotów podczas ich montażu w niektórych łazienkach. Wybierając wannę stalową należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona ślady spawania, które mogą z czasem stać się ogniskiem korozji. Dobra wanna stalowa nie powinna posiadać łączeń. 

Kształt wanny – jaki będzie najlepszy?

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wanien o różnych kształtach, jednak najpopularniejszym modelem jest wanna prostokątna. Posiada ona wyprofilowane wnętrze, które pozwala na wygodne leżenie lub siedzenie podczas kąpieli. Ponadto wanny prostokątne często posiadają specjalne wgłębienia na łokcie, głowę lub środki do higieny, co dodatkowo podwyższa komfort korzystania. Jeżeli chodzi o metraż łazienki, nie należy się zbytnio martwić, ponieważ wanny prostokątne dostępne są w wielu rozmiarach, w związku z czym nie powinno być problemu z doborem odpowiedniego modelu do łazienki. 

Dobrym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni w łazience są wanny narożne. Mogą być o niesymetryczne jak i asymetryczne, co pozwala na dopasowanie boków do przestrzeni w łazience. Podobnie jak wanny prostokątne, wanny narożne mogą posiadać wgłębienia zwiększające komfort podczas kąpieli. Ponadto zaletą tego rodzaju wanien jest fakt, że zajmują one mało miejsca a jednocześnie są bardzo wygodne.  

Coraz częściej podczas przeglądania aranżacji łazienek można spotkać  wanny owalne i nieregularne. Dużą popularnością cieszy się też wanna wolnostojąca, która wprowadza wyjątkowy klimat do łazienek klasycznych lub w stylu retro. Wanny owalne mogą być zarówno narożne jak i przyścienne, dzięki czemu dopasują się do każdego wnętrza. Z kolei wanny o nieregularnych kształtach sprawdzą się szczególnie w dużych łazienkach.

Pojemność wanny

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Oprócz materiału wykonania i kształtu ważnym parametrem jest także pojemność wanny, która wpływa na czas napełniania. Na rynku  można znaleźć małe wanny o pojemności 75 litrów, a także duże modele, które można napełnić 400 litrami wody. Wybierając odpowiednią pojemność wanny należy mieć na uwadze zarówno metraż łazienki, jak i koszty związane z kąpielami oraz produkcją ścieków. 

Kolor wanny 

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Do niedawna na rynku dostępne były jedynie białe wanny, jednak różnorodność wnętrz pozwoliła na wprowadzenie przez producentów kolorowych modeli. W ostatnim czasie zapanowała moda na wprowadzenie kolorów do łazienki, co wymusiło popularyzację i produkcję wanien w ciekawych odcieniach. W nowoczesnych aranżacjach można znaleźć wanny czarne, zielone, szare oraz beżowe, które przełamują schematy, sprawiając że łazienka staje się bardzo oryginalna. Ponadto kolorowe wanny świetnie sprawdzają się w łazienkach wykonanych w stylu nowoczesnym oraz glamour. Oprócz tego, że wanny kolorowe prezentują się bardzo oryginalnie, to ich dodatkową zaletą jest fakt, że w porównaniu z białymi wannami, nie widać na nich tak mocno zabrudzeń.

Podsumowanie

Czym kierować się przy wyborze wanny do łazienki? Sprawdź!

Przed zakupem wanny pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest przede wszystkim jej kształt i rozmiar, które zależą od metrażu łazienki, a także od tego gdzie ma być ona umiejscowiona.  W następnej kolejności należy zastanowić się nad materiałem wykonania, który zależy od praktycznych aspektów, ale także od stylu wnętrza łazienki. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się tradycyjne prostokątne wanny bez zbędnych dodatków, jednak w nowoczesnych łazienkach świetną opcją może okazać się wanna narożna, która pozwoli na zaoszczędzenie cennego miejsca w małym wnętrzu. Łazienki w stylu retro będą idealnym miejscem dla wanien stalowych, a we wnętrzach glamour sprawdzą się wanny o nieregularnych kształtach i ciekawych kolorach.