fbpx

Czy warto zdecydować się na sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest bardzo popularną opcją, z której jeszcze kilka lat temu korzystała większość osób. Nie ma w tym nic dziwnego – rozwiązanie to może wyglądać niezwykle efektownie. Warto jednak mieć świadomość, że taka konstrukcja nie sprawdzi się w każdym przypadku. Sprawdźmy więc, czy warto się na nią zdecydować.

Idealny sposób na ukrycie niedoskonałości

Podwieszany sufit to bardzo często wybierane rozwiązanie w przypadku mieszkań w tzw. starym budownictwie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. W mieszkaniach tych bardzo często sufity są nierówne a próby wygładzenia ich za pomocą gipsu zazwyczaj spełzają na niczym, a do tego mimo wszystko nie prezentują się estetycznie. Decydując się na podwieszany sufit możemy ukryć wszystkie niedoskonałości znajdujące się na suficie, a jednocześnie sprawić, że będzie się on prezentował efektownie, nowocześnie oraz zgodnie z aktualnymi trendami.

Wyciszenie i izolacja cieplna

Wykonanie podwieszanego sufitu może być podyktowane nie tylko estetyką, ale również praktycznymi względami. Przede wszystkim rozwiązanie to sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy problemy z ciepłem uciekającym przez sufit. Podwieszenie płyt sprawia, że izolacja termiczna pomieszczenia polepsza się, szczególnie, jeśli dodatkowo zastosujemy jedną z metod docieplenia.

Podwieszany sufit może sprawdzić się również w sytuacji, w której chcemy uniknąć emisji dźwięków z naszego mieszkania. Opcja ta posiada bowiem bardzo dobre właściwości wygłuszające.

Efektowny detal

Nawet jeśli sufit w naszym mieszkaniu jest idealnie prosty i tak warto zastanowić się nad podwieszeniem sufitu. Pamiętajmy, ze nie musi ono obejmować całości pomieszczenia, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawy efekt dekoracyjny, zamontować eleganckie i modne punktowe oświetlenie lub stworzyć konstrukcję, która optycznie powiększy pomieszczenie lub nada mu przytulności. Wszystko zależy wyłącznie od naszej pomysłowości oraz zastosowanych rozwiązań.

Kiedy podwieszany sufit może się nie sprawdzić?

Mówiąc o podwieszanych sufitach nie sposób nie wspomnieć o tym, że nie sprawdzi się zawsze. Przede wszystkim ten sposób wykończenia sufitu jest złym pomysłem jeśli posiadamy mieszkanie o niskich stropach lub chcemy wykonać je w ciemnym, ciasnym pomieszczeniu. W takich przypadkach podwieszany sufit dodatkowo optycznie je zmniejszy i sprawi, że nie będzie wyglądało korzystnie. 

Poza tym warto poważnie zastanowić się nad podwieszanym sufitem w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, a więc np. w kuchni oraz łazience. Źle zamontowany może powodować skraplanie pary wodnej. Warto również pamiętać, że stanowi on obciążenie, które nie każdy strop może znieść.

Zatem jeśli zastanawiamy się nad zamontowaniem w swoim mieszkaniu podwieszanego sufitu, warto mieć świadomość, że ma ono wiele zalet, ale nie jest niestety wolne od wad. Dlatego też podejmując decyzję o wykonaniu takiej ozdoby sufitu warto wziąć pod uwagę układ naszego mieszkania oraz jego cechy. Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z profesjonalistami, którzy wykonują podwieszane sufity. Oni jak nikt inny doradzą kiedy rozwiązanie takie będzie dobrą opcją.

Powiązane wpisy