fbpx

Cztery materiały, które odmienią budownictwo

Samonaprawialny beton

Samonaprawialny beton

Każdy, kto zawodowo zajmuje się budownictwem, wie doskonale, że jednym z najczęstszych problemach napotykanych podczas stawiania i tynkowania ścian jest pękanie betonu. Do tej pory musieliśmy radzić sobie z tym zaklejaniem rys kolejną, cienką warstwą materiału. Na szczęście, niedługo będziemy mogli o tym zapomnieć. Rozwiązaniem stał się samonaprawialny beton. Ten wyjątkowy materiał został stworzony w Korei Południowej. Jak przekonują jego twórcy – pozwala na samoczynne łączenie się pęknięć.

„Oddychające” szkło

Oddychające szkło

Tradycyjne szkło stosowane do produkcji okien nie przepuszcza powietrza. W związku z tym, w przypadku niemożności otwarcia okna, skazani jesteśmy na przebywanie w dusznym pomieszczeniu, w którym brakuje tlenu. Na szczęście, powstało już rozwiązanie, które pozwala zapomnieć o tym problemie. Mowa tu o szkle z odpowietrzaczami. Z wyglądu nie różni się od tradycyjnych szyb. Jednakże połączenie szkła z flexinolem sprawia, że okna wykonane z tej niezwykłej substancji przepuszczają cząsteczki powietrza. To idealne rozwiązanie szczególnie dla nowoczesnych biurowców, w których tradycyjne okna zastąpione są szklanymi ścianami, których niestety, nie da się uchylić.

Elastyczny beton

Elastyczny beton

Każdy z nas wie, że tradycyjny beton ma jedną, podstawową wadę – jest bardzo kruchy. O ile w tradycyjnym budownictwie na naszym terenie nie stanowi to wielkiego problemu, o tyle w przypadku budowy wieżowców oraz domów na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi jest to poważne zagrożenie. Tym bardziej cieszy więc fakt, że naukowcom udało się opracować beton, który charakteryzuje się wysoką elastycznością. Badania pokazały, że elastyczny beton jest on nawet do 500 razy odporniejszy na pęknięcia.

Plastik jak chityna

Plastik jak chityna

Chityna to substancja, z której stworzone są ochronne pancerzyki owadów. Jej właściwości zostały wykorzystane podczas tworzenia Shrilk. Materiał ten to połączenie jedwabiu oraz chityny. W wyniku tych prac naukowcom udało się uzyskać wyjątkowe tworzywo, które jest nieco podobne do plastiku. Ma ono jedną podstawową zaletę – jest całkowicie biodegradowalny, co w obliczu rosnącego zanieczyszczenia środowiska ma ogromne znaczenie.