fbpx

Co oznaczają symbole na płytach gipsowo-kartonowych?

Dlaczego warto czytać oznaczenia na materiałach remontowo-budowlanych?

Każdy remont to czas wielu większych i mniejszych decyzji. Zastanawiamy się, na jaki kolor pomalować salon, gdzie położyć wykładzinę, a gdzie panele, a także którą armaturę wybrać, by pasowała do kafelków. Istnieją jednak również mniej wdzięczne dylematy. Podczas remontu realizowanego we własnym zakresie często jesteśmy zmuszeni wybierać między produktami, których właściwości dokładnie nie znamy. Dlatego wtedy, przed wyprawą do sklepu, warto dowiedzieć się czegoś na ich temat, aby dokonać rozsądnego zakupu. To, że remonty wiążą się z wydatkami, wie każdy. Nie każdy za to jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można na nich oszczędzić. Najbardziej opłacalną formą ograniczenia kosztów, jest dokonywanie rozsądnych zakupów – czyli dokładnie tego, czego nam potrzeba.

Symbole płyt kartonowo-gipsowych

Oznaczenia na płytach regipsowych pełnią funkcję informacyjną – są pomocą dla kupującego, nie utrudnieniem. Mówią o tym, do czego nadaje się dana odmiana i gdzie najlepiej ją zastosować. Istnieje szereg właściwości, które należy uwzględnić; w tym odporność na temperaturę, wilgotność, czy zniszczenia mechaniczne. Producenci nadrukowują symbole na płytach gipsowo-kartonowych, by łatwo można było je rozróżnić. Te określa norma PN-B-79405:1997 „Płyty gipsowo-kartonowe”. Przestrzeganie zaleceń producenta jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zakupionych materiałów. Niektóre rodzaje płyt gipsowo-kartonowych po prostu nie nadają się do stosowania w danych warunkach, przez co są podatne na szybkie zniszczenie.

Podstawowe płyty gipsowo-kartonowe

Do najpopularniejszych regipsów należą te oznaczone symbolem „A”. Noszą one miano płyt standardowych. Można je stosować w pomieszczeniach niezbyt wilgotnych (wilgotność powietrza musi wynosić poniżej 70%). Doskonale nadają się do budowy sufitów podwieszanych lub lekkich ścianek. Drugim z najczęściej używanych rodzajów płyt jest ten, oznaczony jako „H”. Dużo lepiej znosi wilgotne powietrze, dlatego może być stosowany w łazienkach i kuchniach. Może występować w trzech wersjach: H1, H2 i H3 – przy czym; im wyższy numer, tym wyższa nasiąkliwość impregnowanego rdzenia.

Płyty regipsowe do zadań specjalnych

Są również miejsca, w których uniwersalne rozwiązania nie zdają egzaminu. Tam warto zamontować materiały o specjalnych właściwościach. Płyty oznaczone symbolem „F” wzmocnione są włóknem szklanym i bardziej wytrzymałym rdzeniem, dzięki czemu może być stosowana do obudowania kominków. Płyty „E” nadają się do usztywniania ścian zewnętrznych w technologii szkieletowej. „R” jest bardzo wytrzymała – w stosunku do płyt standardowych, jest w stanie wytrzymać dużo większe obciążenie. „I” to z kolei płyty o bardzo wysokiej twardości.