fbpx

Blender kielichowy – niezbędne akcesorium w każdej kuchni. Jaki wybrać?

Przyrządzanie potraw odbywa się na bardzo wiele różnych sposobów. Obróbka pożywienia może także odbywać się poprzez blendowanie czy też miksowanie. Blender kielichowy pozwala na wykonanie smoothie, napoju białkowego typu shake czy kremowej zupy lub przecieru warzywnego. Modele urządzenia potrafią się między sobą różnić nie tylko obudową czy designem kielicha, ale również funkcjami (także tymi dodatkowymi). Jak więc wybrać urządzenie, by być zadowolonym z zakupu?

Blender kielichowy i jego cechy

Każdy rodzaj blendera charakteryzuje się kilkoma podstawowymi parametrami/cechami. Należą do nich między innymi:

  • pojemność kielicha blendera;
  • rodzaj ostrzy zastosowanych w urządzeniu;
  • panel sterowania blenderem kielichowym;
  • wydajność/moc silnika w blenderze;
  • estetyka i design.

Aby wybrać urządzenie dostosowane do potrzeb domowników, należy zastanowić się, z jaką intensywnością blender kielichowy będzie używany. Równie istotna jest liczba osób, które z blendera będą korzystać. Im więcej osób korzysta z urządzenia, im częściej jest ono wykorzystywane, im większe posiłki czy przekąski pomaga tworzyć, tym większa powinna być jego pojemność.

Zbyt mały blender będzie niewygodny w użytku. Konieczność nieustannego opróżniania kielicha, by przygotować następną porcję, może zniechęcić nawet najbardziej cierpliwą osobę do korzystania z tego sprzętu. Duże posiłki, napoje, smoothie? Warto wybrać większy kielich.

Warto pamiętać o rodzajach ostrzy oraz panelu sterowania czy mocy silnika urządzenia. Większa moc, to większe możliwości i szybsze blendowanie składników dań i napojów. Ostrze nie mają aż tak dużego znaczenia, chyba że blender będzie używany do rzeczy twardych. Wtedy warto rozważyć zakup blendera z ostrzami przeznaczonymi do mielenia twardych produktów, z którymi inne ostrza mogą mieć problem. Szybko ulegną stępieniu!

Design i estetyka nie jest tak ważna, jak pozostałe cechy blenderów kielichowych, jednak schludnie prezentujący się blender z pewnością pozytywnie wpłynie na wystrój kuchni. Blendery mogą się różnić designem kielicha, elementami plastikowymi czy podstawką, ale zazwyczaj te elementy występują w kolorach ciemnych. Nie jest to jednak wyjątkiem.

Blender kielichowy i dodatki

Panel sterowania to rzecz, za pomocą której mikser kielichowy (czy też blender) daje się sterować. Każdy panel zapewnia kilka poziomów pracy. Wyższy poziom, to wyższe obroty i szybsza obróbka mechaniczna pożywienia. Wiele blenderów wyposażonych jest w opcję miksowania na najwyższych obrotach do wyjątkowo trudnych produktów spożywczych, na przykład lodu czy twardych warzyw.

Na rynku dostępny jest także blender stojący z pokrywą tłumiącą hałas. Tego typu blendery zajmują znacznie więcej miejsca i są stosunkowo drogie, jednak niezwykle pozytywnie wpływają na komfort używania urządzenia. Wystarczy zamknąć pokrywę nad blenderem, włączyć go i cieszyć się jego cichą pracą. Pozostałe blendery będą niestety emitować dość wysoki poziom hałasu.

Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na wybór trybu pracy, czyli na przykład:

  • trybu siekania;
  • rozdrabniania;
  • miksowania;
  • przygotowywania purée ziemniaczanego (i innych);
  • robienie shake’ów.

Taki blender kielichowy znajduje zastosowanie już nie tylko w domowym zaciszu, ale również w wielu lokalach gastronomicznych. Blender gastronomiczny nie różni się w zasadzie od typowego urządzenia do domu, może mieć jednak większą pojemność, gabaryty, moc oraz ilość opcji dodatkowych.

Warto mieć blender kielichowy w domu. Pozwala na przygotowywanie shake’ów, napojów, zup kremów, śniadań, obiadów i kolacji. Możliwości jest naprawdę wiele, a inwestycja zwraca się po wielokroć!