fbpx

Blaty kuchenne – czy warto wybrać blaty laminowane?

Podczas planowania aranżacji kuchni wiele osób myśli o drewnianych lub marmurowych blatach. Gdy nastaje moment podjęcia decyzji, nierzadko okazuje się, że cena oraz ciężar tych surowców nie spełniają oczekiwań klienta. Z pomocą przychodzi wtedy blat kuchenny laminowany. Czy warto go wybrać? Odpowiadamy!

Blaty kuchenne laminowane – co to jest?

Głównym elementem blatu laminowanego do kuchni jest płyta wiórowa. Występuje ona w różnych grubościach – 28 lub 38 mm – co pomaga dopasować ją do stylu mebli i całej kuchni. Mowa o blatach laminowanych, ponieważ każdą płytę okleja się właśnie specjalnym laminatem, który odpowiada za jej wygląd.

Blaty te są stworzone poprzez połączenie tradycyjnej płyty wiórowej i dekoracyjnego laminatu HPL. Blaty dostępne są w szerokiej gamie dekorów oraz struktur, które odwzorowują naturalne kamienie czy betony, a ponadto są one również łatwe w obróbce, dzięki czemu mogą zostać dowolnie wkomponowane we wnętrze. Przykładem mogą być dekory R20256 Dąb Lorenzo czy S63053 Marmur Venezia.

Jakie zalety mają blaty laminowane?

Blaty laminowane do kuchni są znacznie tańsze niż te wykonywane z naturalnych surowców. Dzięki temu za ich pomocą można mocno obniżyć koszt wykończenia kuchni, szczególnie przy dużym metrażu. To szczególnie ważne dla osób z ograniczonym budżetem. Ponadto marki takie jak Pfleiderer oferują mnóstwo wzorów i kolorów laminatów, co znacznie zwiększa dostępność pożądanych motywów. 

Blaty laminowane wykończone laminatem HPL są wysoce wytrzymałe na warunki panujące w kuchni. Dobrze znoszą wysokie temperatury, a także są odporne na zarysowania i plamy, które bardzo często pojawiają się w tym pomieszczeniu, np. przy gotowaniu. . Powierzchnie blatów bardzo łatwo się czyści, ponieważ są gładkie i mają właściwości antybakteryjne. Dzięki warstwie ochronnej nie wchłaniają zanieczyszczeń i są całkowicie bezpieczne dla przygotowywanej na nich żywności.

Na docenienie zasługuje także fakt wytwarzania płyt wiórowych z drewnianych odpadków, które dzięki temu się nie marnują. Jest to zatem ekologiczna opcja, która nie ingeruje w środowisko naturalne. Płyty są łatwe w obróbce. Blaty występują z różnym profilem, profil C i E. Blat roboczy Duropal Quadra (profil E) – wyróżnia się profilem, czyli zaobleniem brzegu blatu, które w porównaniu do profilu C jest mniej zaokrąglony.

Laminowany blat do kuchni – w jakim wnętrzu się sprawdzi?

Blaty laminowane występują w tak zróżnicowanych wzorach, że można je dopasować do każdej kuchni. W pomieszczeniach w stylu hampton czy glamour sprawdzą się marmurowe dekory, takie jak np. S63051 Marmur Bianco. We wnętrzach loftowych i industrialnych można sięgnąć po laminaty imitujące beton – np. F76044 Bellato Szary – lub drewno, a także całkowicie czarne – np. U12000 Czerń Wulkaniczna. Struktura laminatu i mnogość kolorystyczna to często czynnik, który decyduje o wyborze właśnie tego materiału

Laminowane blaty nadają się także do kuchni, w których docenia się naturalne surowce. Mowa tutaj o wnętrzach boho, rustykalnych czy vintage. Dekory można łączyć z różnorodnymi frontami – białymi, czarnymi, zielonymi czy bordowymi i zawsze będą wyglądać dobrze. Warto wykorzystać blaty laminowane także w kuchniach nowoczesnych, gdzie liczą się minimalistyczne i stonowane struktury.

Blaty do kuchni – wady laminowanych modeli

Blaty laminowane mają sporo zalet, ale nie są rozwiązaniem idealnym. Trzeba mieć na uwadze, że nigdy nie będą aż tak odporne na wodę, jak np. marmur. Gdy przez długi czas będzie znajdować się na nich woda lub dostanie się ona pod laminat (np. od wewnętrznej strony blatu), to płyta może nasiąknąć wilgocią.

W przypadku mocnych uszkodzeń mechanicznych blatów laminowanych nie da się naprawić. Gdy naruszy się ich zewnętrzną strukturę, wióry z płyty stają się widoczne i konieczna jest wymiana całego blatu. 

Czy warto postawić na blat laminowany?

Blat laminowany jest solidny i praktyczny w użytkowaniu, ale trzeba mieć na uwadze także to, że wymaga odpowiedniego traktowania. Nie można kłaść na niego bezpośrednio gorących naczyń prosto z ognia ani zostawiać go mokrego na długi czas. Przy właściwym obchodzeniu się z płytą, będzie ona służyć przez wiele lat.

Warto postawić na blat laminowany przede wszystkim ze względu na szeroki wybór wzorów i odcieni. Dzięki nim można zrealizować właściwie dowolną wizję na kuchnię w każdym stylu. Nieograniczona możliwość wyboru pomiędzy zarówno stonowanymi, jak i intensywnymi i odcieniami pozwala na tworzenie kompozycji zgodnych z aktualnymi trendami. Poza tym przeważającą zaletą tych blatów jest cena, dzięki której każdy może pozwolić sobie na wykończenie, jakiego pragnie.

Chcąc zaaranżować pomieszczenia w konkretnych stylach, np. kuchnię w stylu glamour czy kuchnię w stylu skandynawskim warto skorzystać z platformy Woodlove.to, która w holistyczny sposób pomaga w rozwiązaniu wszelkich kwestii związanych z wnętrzarstwem.