Gdy z obrazu zostanie usunięta rama, powstanie bardzo nowoczesny model oprawy – antyrama. Brzmi skomplikowanie? W tym artykule odpowiadamy na pytanie o to, czym jest antyrama, do czego została przeznaczona i czym różni się od zwykłej ramy, a także gdzie jest najczęściej używana. Miłej lektury!
Antyrama – co to takiego?
Sposób oprawy obrazów i rysunków, grafik i druków zwany antyramą różni się zdecydowanie od oprawiania obrazów sztywnymi ramami. W antyramie – obrazek, druk, kartka, płótno – wszystkie ulegają usztywnieniu, następnie jest na nie nakładana pleksi, która chroni to, co pod nią, przed czynnikami zewnętrznymi. Całość spajana jest metalowymi klipsami, które utrzymują kartę lub płótno pod pleksi, pleksi zaś napiera na dokument, chroniąc go przed wysunięciem i uszkodzeniami mechanicznymi. Mniejsze egzemplarze także spajane są metalowymi klipsami, ale nie mają dodatkowych zawieszek, gdyż są bardzo lekkie i do zawieszenia służą właśnie metalowe klipsy.
Akcesorium jest na tyle lekkie i wytrzymałe, że pleksi pod wpływem upadku, na przykład wtedy, gdy obraz z jakiegoś powodu spadnie ze ściany, nie odkształci się zbyt mocno i nie ulegnie mocnemu rozbiciu. Ewentualne uszkodzenia będą mniejsze niż te, które powstałyby pod wpływem upadku innego rodzaju ramy i szkła, które się w niej znajduje. Tradycyjna ramka z szybką ze szkła prawdopodobnie potłukłaby się na drobne kawałeczki. Antyrama z pleksi nie uczyni z pewnością nikomu dużej krzywdy, kiedy upadnie. W przeciwieństwie do dużej tafli szkła!

Godny odnotowania jest również fakt, że antyramy występują w wersjach z tak zwanym antyrefleksem. Plexi odznaczająca się tą cechą jest antyrefleksyjna, a w więc nie odbija światła. Ma to znaczenie szczególnie w pomieszczeniach bardzo dobrze doświetlonych bądź przestronnych, jasnych, z wieloma oknami, gdzie przez większą część dnia promienie słońca oświetlają wnętrze. Antyrama z antyrefleksem sprawdza się w takich sytuacjach, nie przesłania obrazka w ramie odbitymi promieniami słońca bądź tymi z żarówek, dzięki czemu grafika za plexi jest widoczna bez względu na silne źródła światła.
Antyrefleks w tego typu ramach nie przyda się natomiast w pomieszczeniach przytulnych, zacienionych czy pozbawionych naturalnego źródła światła. Stanie się po prostu niepotrzebnym wydatkiem, który nie będzie miał gdzie użyć swojej dodatkowej funkcji. Do pomieszczeń zacienionych wystarczą więc antyramy standardowe.
Antyrama – przydatna i uniwersalna
Rodzaj oprawy, jakim jest antyrama, ma szereg przydatnych funkcji, które czynią z niego bardzo popularną metodę oprawiania plakatów, druków czy rysunków. Po pierwsze: antyrama jest minimalistyczna z założenia. Ktoś, kto chce uniknąć estetycznego uczucia przeciążenia misternymi ramami obrazów, z pewnością skorzysta na lekkości designu antyramy podczas dekorowania wnętrza. Nawet wtedy, gdy zdecyduje się na duże antyramy, będą one sprawiać wrażenie bardzo lekkich mimo swoich rozmiarów!
Po drugie: antyrama jest bardzo wytrzymała. Prosta konstrukcja, kilka podstawowych materiałów, plexi i oprawa tego typu nie zbije się podczas upadku tak jak jej standardowy, szklany odpowiednik. Kiedy ulegnie uszkodzeniu, zniszczenia będą niewielkie i niegroźne Antyramy, a konkretnie ich plexi, są stosunkowo odporne na wstrząsy, zarysowania, upadek z dużej wysokości i działanie czynników zewnętrznych. Między innymi dlatego z powodzeniem pełni rolę oprawy obrazów w miejscach szczególnie narażonych na upadek ramy ze ściany – nie ulegają dużym uszkodzeniom, chroniąc jednocześnie grafikę, która znajduje się pod taflą plexi.
Dobre przyleganie plexi do grafiki zapobiega także w znacznym stopniu dostawaniu się powietrza między taflę a druk. Dzięki temu materiał druku będzie się utleniał zdecydowanie dłużej, a co za tym idzie – grafika i paleta jej kolorów na dłużej pozostaną w niezmienionym stanie. Nie będą blaknąć czy żółknąć. Warto więc rozważyć wybór antyram zamiast standardowej oprawy ze względów praktycznych, estetycznych i bezpieczeństwa!