fbpx

Jak utrzymać porządek w domu?

Porządek dla każdego znaczy coś innego. Jedni są perfekcjonistami i drażni ich minimalnie przesunięta książka na biurku, a drugim nie przeszkadza dodanie do fotela funkcji szafy. Powstały też ciekawe określenia nieporządku, takie jak „artystyczny nieład” czy „armagedon”. Choć wydaje się to z początku zabawne, po czasie bałagan może zacząć przeszkadzać lub przynieść wstyd (gdy przyjdą niezapowiedziani goście). Zatem miotła w dłoń i pora posprzątać!

Niezawodny plan sprzątania domu

Aby nauczyć się sprzątać i utrzymywać porządek w mieszkaniu, należy wyrobić w sobie odpowiedni nawyk. Bardzo pomocny okaże się tutaj plan działania powieszony w widocznym miejscu. Osoby, które nie wyobrażają sobie poświęcić całego dnia na porządki, mogą rozbić sobie poszczególne zadania na dni tygodnia. Ważne, by się nie zniechęcać i małymi kroczkami dążyć do celu. Przykładowa rozpiska może wyglądać tak, jak poniżej.

  • Poniedziałek – odkurzanie podłóg i dywanów
  • Wtorek – mycie podłóg
  • Środa – wstawienie prania
  • Czwartek – prasowanie, układanie ubrań w szafie
  • Piątek – ścieranie kurzy
  • Sobota – umycie okien, przejrzenie produktów w lodówce
  • Niedziela – odpoczynek

Z biegiem czasu można do codziennych zadań dokładać kolejne, jak np. zakupy, umycie kabiny prysznicowej, umycie lodówki itp. Oczywiście niektóre z nich można wykonywać 1-2 razy w miesiącu. Ważne, aby zacząć zauważać zbierający się kurz i konieczność jego usunięcia.

Innym sposobem jest wybranie jednego dnia tygodnia np. soboty i wykonać w nim wszystkie czynności związane ze sprzątaniem. Dzięki temu można w pełni skupić uwagę na porządkach, a po wszystkich odczuć dużo satysfakcji. Co więcej, w niedzielę można odpocząć, a w resztę tygodnia nie myśleć o pojedynczych zadaniach. 

Segregacja, pudełka, naklejki

Utrzymanie porządku w domu będzie niezwykle proste, jeśli rzeczy będą miały swoje miejsce. Nie trzeba kupować zwykłych kartonowych pudeł. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, które będą ozdobą pokoju i wcale nie będą kojarzyły się z nieporządkiem. Takie pudełka można też dać dziecku do malowania i połączyć zabawę z ich praktycznym wykorzystaniem. Do kartonów można włożyć zabawki, ubrania, buty, narzędzia, dokumenty i wiele innych przedmiotów. Naklejenie naklejki z podpisem dodatkowo ułatwi szukanie i sprawi, że w ułożonych rzeczach nikt nie będzie bez potrzeby zaglądać i ich przekładać. Bo co może bardziej zdenerwować, niż zniszczenie przez kogoś naszej pracy?

Porządek w domu nie tylko dla zasady

Już wiadomo, jak sprzątać dom, by było to efektowne. Ale czyste półki, podłogi czy świeża pościel niosą ze sobą dużo więcej korzyści oprócz wizualnych. Przede wszystkim posprzątane mieszkanie to zdrowe mieszkanie. Piorąc, odkurzając czy wycierając jesteśmy w stanie pozbyć się uczulających pyłków, roztoczy i poprawić jakość snu oraz stan skóry.

Sprzątanie wcale nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Odpowiednie podejście, organizacja, systematyczność czy zaangażowanie dzieci mogą zamienić porządki w zabawę czy mini wyzwania. Pełne skupienie na wykonywanej pracy jest w stanie obniżyć jej czas nawet do 30 minut dziennie (przy podzieleniu zadań na dni tygodnia). Zatem zakup środki czystości i zacznij dbać o dom i siebie już dziś!