Dommania - wyposażenie wnętrz do Twojego domu
Filtry

Alarmy - znajdziesz na Dommania

Alarmy

Standardową ochroną w każdym domu są bez wątpienia dobre drzwi oraz zamki , które zabezpieczają przed dostaniem się do domu nieproszonych gości, jednak coraz popularniejsze stają się alarmy domowe stanowiące jedną z najskuteczniejszych metod ochrony mieszkań i posesji przed włamaniami lub kradzieżami. Alarm domowy jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, ponieważ dzięki temu że jest najlepszym zabezpieczeniem, umożliwi bezstresowy urlop oraz spokojny sen. Warto także wspomnieć, że nawet sama informacja o posesji wyposażonej w system alarmowy potrafi odstraszyć niejednego złodzieja.

Zasada działania systemów alarmowych

Producenci oferują wiele rodzajów systemów alarmowych, które mają za zadanie chronić własność. Najprostsze alarmy do domów wyposażone są w kilka elementów których zadaniem jest uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej lub świetlnej w sytuacji zagrożenia. Na rynku można znaleźć również modele działające w oparciu o czujnik ruchu, np. czujniki na podczerwień, ultradźwiękowe, magnetyczne i wibracyjne, które uruchamiają ostrzeżenie po wykryciu podejrzanego ruchu. Czujki alarmowe są dobrym rozwiązaniem, szczególnie w domkach jednorodzinnych. Warto dodać, że podczas obecności domowników alarm jest wyłączony z czuwania, jednak będzie on w stanie wykryć próby celowego uszkodzenia urządzenia. Natomiast przed wyjściem z domu należy uzbroić alarm najczęściej przy pomocy czterocyfrowego pinu na klawiaturze, która powinna być zamontowana zaraz przy wyjściu. Tego typu alarmy najczęściej posiadają 15-20 sekund zapasu, który pozwala na opuszczenie mieszkania.

Budowa systemów alarmowych

Przed decyzją o tym jaki alarm wybrać, należy najpierw zapoznać się z elementami, z których zbudowany jest każdy system alarmowy. Składa się on z kilku podstawowych elementów jakimi są: centrala alarmowa, czujniki ruchu, klawiatura sterująca, sygnalizatory oraz dialer. Centrala alarmowa stanowi „mózg” całego systemu alarmowego. Centrala powinna być umieszczona w miejscu bezpiecznym oraz takim, gdzie nie ma skoków temperatur, ponieważ to do niej podłączone są przewody innych elementów systemu alarmowego. Producenci oferują także bardziej nowoczesne alarmy domowe, gdzie centrala może być obsługiwana przy pomocy smartphona. Kolejnym elementem, bez którego nie mógłby funkcjonować system alarmowy są czujniki ruchu, które instalowane są na ścianach oraz sufitach. Niezbędnym elementem jest także klawiatura sterująca, która pozwala na wprowadzenie pinu przed wyjściem i uzbrojenie alarmu, a także na monitorowanie usterek. Alarm domowy powinien dawać przede wszystkim znak o zagrożeniu, w związku z czym podstawowym elementem są również sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne, które generują sygnały optyczne lub dźwiękowe dające informacje o wystąpieniu zagrożenia.
 

Rodzaje alarmów - bezprzewodowy i przewodowy

Najlepszym alarmem jest ten, który w pełni zabezpieczy dom przed niechcianymi gośćmi, w związku z czym niezależnie od tego czy wybiorą Państwo model przewodowy czy bezprzewodowy, powinien on spełniać swoją rolę w stu procentach. Planowanie zamontowania alarmu w domu najlepiej jest rozpoczynać na etapie budowy domu lub przed urządzaniem mieszkania, ponieważ pozwoli to na swobodne rozplanowanie rozmieszczenia czujników ruchu na ścianach i sufitach oraz montaż okablowania. Nie każdy jednak decyduje się na dodatkowy wydatek podczas prac budowlanych lub remontowych, dlatego w takim przypadku lepiej sprawdzi się alarm bezprzewodowy, którego elementy kontaktują się ze sobą za pośrednictwem fal radiowych, co eliminuje potrzebę montażu przewodów. Alarm bezprzewodowy zasilany jest przez akumulator lub baterie, dzięki czemu jest w stanie pracować bez przerw około rok czasu, natomiast po tym okresie wymaga wymiany baterii. Z kolei na etapie budowy lub prac remontowych warto postawić na alarm przewodowy ponieważ w tym przypadku nie trzeba będzie martwić się wymianą baterii, a co za tym idzie bezpieczeństwem systemu.

Jak wybrać alarm do domu?

Na rynku może znaleźć wiele systemów alarmowych wzbogaconych o dodatkowe opcje np. monitoring, jednak na pytanie jaki alarm będzie odpowiedni nie ma konkretnej odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od kwoty jaką są Państwo w stanie na niego przeznaczyć oraz od tego w jakim stopniu nieruchomość ma zostać zabezpieczona. Standardowy system najczęściej wyposażony jest w dwie czujki alarmowe. Jedna powinna zostać zamontowana na korytarzu, a druga w kolejnym pomieszczeniu najbardziej narażonym. W systemach alarmowych wykorzystywane są czujniki ruchu lub kontaktrony mające za zadanie chronić pomieszczenie lub konkretną linię. Mogą one także reagować na otwarcie drzwi lub okien. W domach jednorodzinnych z piętrami świetnie sprawdzi się system alarmowy z podziałem na strefy, dzięki czemu w nocy sypialnie mogą zostać rozbrojone, a reszta domu będzie cały czas podlegać ochronie. W związku z rozwijającą się technologią dużą popularność zyskują nowoczesne alarmy do domów, które pozwolą zarówno na wydzielenie stref jak i możliwość sterowania alarmem z każdego miejsca. Stosowanie innowacyjnych central alarmowych pozwala także na sterowanie światłem, ogrzewaniem i innymi urządzeniami np. czujnikami dymu lub wycieku gazu, dzięki czemu w razie wystąpienia niebezpieczeństwa informacja zostanie natychmiast dostarczona na smartphona. Na rynku dostępne są także systemy, które np. w przypadku wycieku gazu nie dość że dostarczą informację to dodatkowo w razie awarii odetną dopływ gazu.


 

Zamknij
Ulubione
zamknij
strzałka wstecz
Dommania - ogłoszenia wyposażenia wnętrz do Twojego domu
Dommania Ogłoszenia - kliknij!